FC Steaua a cistigat la Ianca si a revenit in fotoliul de lidera

Simbata trecuta, intilnirea dintre fostele divizionare C, Petrolul si CS Faurei s-a incheiat indecis, 1-1. Petrolistii au deschis scorul in minutul 67, prin Ghioca si gazdele se pregateau sa sarbatoreasca victoria, numai ca oaspetii au sperat in sansa lor si cu cinci minute inainte de finalul intilnirii, Craciunescu a restabilit egalitatea, astfel ca gazarii au inregistrat un semiesec egal cu pierderea primului loc in clasament.
Partide cu multe goluri si cu victorii ale formatiilor vizitatoare au fost cele de la Cazasu si Ianca.
Victoria Cazasu nu a putut face fata unei formatii net superioare din toate punctele de vedere, Victoria Traian, grupare la care Bandarica a prins o zi de exceptie. Gazdele au deschis scorul inca din minutul 15, prin Popescu, insa pina la finalul meciului formatia din Traian a marcat de cinci ori. Bandarica a realizat un hat trick, celelalte doua goluri ale invingatorilor fiind inscrise de de Nistor si Grozea.
Cu 3-1 s-a impus la Ianca si echipa patronata de Huseyin Tekinalp, FC Steaua. Cu toate ca stelistii au controlat jocul inca din debutul partidei, gazdele au fost cele care au deschis scorul, prin Bratosin, in minutul 14. Steaua a dominat teritorial, insa pina la pauza, desi si-a creat patru-cinci situatii de a marca, nu a reusit decit golul egalizator. Marian Gologan a ratat trei situatii de unu la unu cu portarul gazdelor insa, cu un sfert de ora inainte de finalul primei reprize a reusit sa trimita mingea in plasa, dupa o actiune la care a participat aproape intreaga echipa. Antrenorul oaspetilor, Catalin Teodor, l-a introdus in teren in minutul 85 pe Viorel Basno si mutarea s-a dovedit a fi extrem de inspirata, deoarece noul intrat si-a adus echipa in avantaj la prima atingere a balonului. Basno a ratat apoi o situatie de unu la unu cu portarul echipei gazda si tot el a reusit, in minutele de prelungire sa mai perforeze o data poarta echipei Viitorul si astfel FC Steaua a obtinut un succes, care la un moment dat parea greu de realizat.

Viitorul Galbenu a cistigat derby-ul noilor promovate

Singurele echipe care au reusit sa-si valorifice avantajul terenului propriu a fost Viitorul Galbenu si Victoria Dedulesti.
Revelatia campionatului, Viitorul Galbenu, s-a impus cu 3-2 in disputa cu Avintul Chiscani, intr-un joc ce poate fi considerat derby-ul noilor promovate. Cel mai eficace jucator de pe teren a fost Feraru, autorul unui hat trick pentru gazde, in timp ce pentru oaspeti, Durbaca a reusit o dubla.
Moldoveanu si Hanu au semnat golurile in urma carora Victoria Dedulesti a invins cu 2-1 pe Tractorul Viziru, formatie pentru care golul de onoare a fost inscris de Gheorghe.
Partida de la Gaiseanca s-a incheiat la egalitate, desi gazdele porneau ca favorite. Oaspetii au fructificat un contraatac prin Dobrica in prima repriza, iar scorul final, 1-1 a fost stabilit de Bratosin, cu doua minute inainte de finalul partidei.
Podiumul dupa aceasta etapa arata astfel: 1 FC Steaua Braila 36 puncte, 2 Petrolul Braila 35 puncte, 3 Victoria Traian 33 puncte.

Tricolorul Lanurile - Vointa Sutesti 3-0
Pe primul loc se afla Unirea Tric. Scortaru Vechi - 40 puncte, urmata de Rompas Vadeni - 37 puncte si Dunarea Tichilesti - 36 puncte.