Campionatul de minifotbal Brăila

FC Buzăului rămâne lider şi după etapa a 17-a

• Pretenaşii şi Valraz completează podiumul • cel mai frumos gol al etapei a fost înscris de Giorgian Urmeş, iar Viorel Cloşcă a fost desemnat cel mai bun portar

Liderul Campionatului de minifotbal Brăila, FC Buzăului, a realizat scorul etapei a 17-a, după ce a trecut cu 12-3 de penultima clasată Yazaki. La pauză FC Buzăului a condus cu 5-1. Bogdan Draghia, Răzvan Tudor şi Giorgian Urmeş au realizat câte un hat trick pentru prima clasată şi tot 3 goluri a marcat şi Romeo Arghir de la Yazaki. În condiţiile în care echipa Pretenaşii nu a jucat în această etapă FC Buzăului s-a distanţat la 3 puncte de aceasta.

Cel mai echilibrat şi mai spectaculos meci a fost cel dintre Valraz şi Victoria Old-Boys. O partidă a ambiţiilor în care oaspeţii au scăpat victoria printre degete după ce la pauză au condus cu 2-0. Valraz a marcat de trei ori în partea a doua a partidei şi s-a impus la limită, cu 3-2. Golurile au fost înscrise de Aurelian Constantinescu, Valentin Tureac şi Cătălin Constandache, respectiv Iulian Bogoş şi Adrian Coman.

Cu toate că nu a efectuat niciun transfer în această iarnă, Sud 1974 continuă cursa spre locurile de pe podium. Sud 1974 a condus-o cu 3-1 la pauză pe FC Cazasu, iar în final s-a impus cu 4-3. Marian Gologan respectiv Daniel Tudorache, ambii cu câte un gol marcat, au fost cei mai buni jucători ai acestei partide.

Într-un meci între două dintre echipele din subsolul clasamentului, SNLP Tichileşti, locul al 11-lea, a condus-o cu 4-1 la pauză pe ultima clasată, Rulers FC, iar în final s-a impus cu 7-1. De la echipa gazdă s-au remarcat Valentin Mogoş şi Daniel Dolea, ambii cu câte trei reuşite în acest joc. Golul oaspeţilor fiind înscris de Daniel Doraşcu.

Juventus, locul al 5-lea a câştigat cu 9-3 disputa cu FC Brăila, locul al 9-lea. Manuel Pârliţeanu cu patru goluri a fost jucătorul meciului. Sorin Coteţ cu o reuşiă s-a mai remarcat de la învingători, în timp ce de la FC Brăila remarcaţii organizatorilor au fost Bogdan Baciu şi Robert Mardale.

În ultimul meci al etapei a 17-a PNT a dispus cu 5-0 de Voinţa. De la echipa învingătoare s-au remarcat Vasile Tudorache şi Cosmin Mucea.

Cel mai frumos gol al etapei a fost înscris de către Giorgian Urmeş (FC Buzăului), iar Viorel Cloşcă (Valraz) a fost desemnat cel mai bun portar.

După etapa a 17-a primele cinci locuri sunt ocupate de: 1. FC Buzăului 45 puncte, 2. Pretenaşii 42 puncte, 3. Valraz 34 puncte, 4. Sud 1947 30 puncte, 5. Juventus 29 puncte.