Executia de mare finete a atacantului Marian Covaci a adus Daciei o victorie importanta

A marcat Marian Covaci in minutul 80.
Dacia: Olteanu - Calin, L. Ivan, Constantinescu - Iliuta, Dobre (min. 77: Ionila), Plesa (min. 88: Pelin), G. Gorga, Ciocea - Covaci, Ungureanu (min. 61: Ghioca)
Antrenor: Imilian Serbanica
Ceahlaul: Covrig - Nohai, Forminte, Avadanei - Purica (min. 46: Feizula), Serban, C. Ilie, Mocanu (min. 79: Maciuca), Macovei - Doicaru, Petrache
Antrenor: Marin Barbu
Arbitri: Ionica Serea (Focsani) - Aurel Florescu si Costin Florescu ambii din Bucuresti.
Observatori FRF: Dan Petrescu (Bucuresti) si Ion Danciulescu (Tirgoviste)

Covrig a fost protejat de zeita Fortuna la torpilele lui Ciocea

Dupa doua deplasari consecutive in care a luat un singur punct, Dacia a reusit cel mai bun joc al sau din acest tur de campionat si un rezultat pe masura in fata principalei pretendente la promovare in acest sezon, Ceahlaul Piatra Neamt.
Ambele echipe au inceput prudent jocul, astfel ca prima faza cu adevarat periculoasa s-a derulat abia in minutul 24, cind Ciocea a prins o torpila din afara careului si Covrig a facut eforturi disperate pentru a scoate balonul de sub transversala. Dupa cornerul care a urmat, Ciocea a sutat din nou din unghi, stadionul a explodat insa mingea a lovit plasa laterala.
Abia dupa acest avertisment nemtenii au avut o incercare timida de a-i da emotii portarului brailean, prin Petrache, in minutul 26, insa doua minute mai tirziu, lansat pe culoar de Costel Ilie, Doicaru a ramas singur cu portarul brailean, a sutat la coltul scurt, dar pe cit de puternic a fost sutul pe atit de spectaculoasa a fost si parada lui Olteanu.
Un minut mai tirziu a fost rindul celuilalt portar sa se remarce. Dacia a beneficiat de o lovitura libera de la peste 30 de metri, Ciocea a sutat violent si cu mare efort, Covrig a scos mingea de la vinclu.
Prima repriza s-a incheiat cu un contraatac rapid al brailenilor, pe traseul Plesa - Covaci - Ungureanu, acesta din urma a avut ocazia sa patrunda in careu, a intirziat insa momentul sutului si a fost blocat de Forminte.

Bara - aliata portarului pe Covrig

Partea a doua a meciului s-a derulat cu faze rapide la ambele porti dar cele mai periculoase au fost ale gazdelor. Un prim exemplu a fost cel din minutul 52 cind Covaci, infiltrat pe partea dreapta, a centrat in careu, surprinzind pe picior gresit intreaga defensiva a oaspetilor, dar mingea reluata cu capul de Gorga a lovit bara din dreapta.
Desi s-au zbatut mult, Doicaru si Petrache nu au avut sanse prea mari in fata apararii brailene. Pericolul a venit insa in minutul 68, cind Feizula a reusit o actiune impetuoasa, a centrat, mingea s-a plimbat prin fata portii, dar nici un atacant nemtean nu a fost pe faza si in cele din urma rezolvarea a venit din partea juniorului Iliuta.
Au urmat alte doua contre. In minutul 71, Dobre a executat impecabil un corner, dar Ghioca si Ivan s-au incurcat reciproc la 3 metri de poarta pentru ca doua minute mai tirziu Olteanu sa scoata cu dificultate de la radacina barei mingea reluata cu capul de Forminte.
Minutul 80 avea sa aduca in sfirsit bucuria asteptata de cei peste 5.000 de spectatori prezenti pe stadion. Dacia a deschis scorul la capatul unei actiuni de mare spectacol a carui protagonist a fost Marian Covaci. Lansat pe culoar de Ghioca, Covaci a saltat mingea peste portarul nemtean iesit in intimpinare si desi a fost talonat indeaproape de Avadanei, a reusit sa reia balonul, cu capul, in plasa.
Meciul s-a incheiat cu o actiune personala a lui Ciocea ce a ridiculizat intreaga defensiva a oaspetilor care, desi nu s-a soldat cu un nou gol, a fost aplaudata indelung de publicul spectator.
In urma acestui succes Dacia Unirea a urcat pe treapta a treia a podiumului, o pozitie pe care jucatorii nu numai ca vor sa o pastreze, ci chiar sa o imbunatateasca in rundele urmatoare.

Declaratii dupa meci:
Alexandru Alexandru, presedinte executiv al Daciei Unirea: "Am afirmat inca de la inceput ca in acest sezon avem o echipa mai valoroasa decit cea precedenta, iar acest rezultat vine sa sustina declaratia mea. Dacia a obtinut un rezultat foarte bun, in conditiile in care implanturile cele mai importante s-au facut pe ultima suta de metri. Pe masura ce se vor suda relatiile de joc, ne asteptam si la alte realizari".
Imilian Serbanica, antrenor Dacia Unirea: "Eu cred ca daruirea, dorinta de victorie si tenacitatea jucatorilor au fost atuurile noastre in disputa cu nemtenii. Inca din start ne-am propus sa cistigam toate partidele, dar cum bine se stie, sint multi factori care influenteaza rezultatul final. Astazi cred ca "soarele a fost pe strada noastra" si sper ca a fost o victorie de moral in perspectiva viitoarelor meciuri.
Mircea Crainiciuc, presedinte executiv al Ceahlaului: "Am asistat la un joc transant de ambele parti. Daca reuseam noi sa deschidem scorul, probabil ca altele erau datele problemei. Atuul gazdelor a fost jocul foarte bun al mijlocasilor care practic ne-au dominat. Probabil ca victoria de pe teren propriu cu FC Brasov ne-a facut sa fim optimisti, dar aceasta infringere ne-a readus cu picioarele pe pamint. Daca ne dorim cu adevarat promovarea trebuie sa cistigam si afara, iar pentru a realiza acest lucru trebuie sa se schimbe mentalitatea tuturor jucatorilor".
Marin Barbu, antrenor Ceahlaul: "A fost un joc disputat intre doua echipe bune ale campionatului, iar din punctul meu de vedere cred ca un rezultat de egalitate era mai echitabil".

Marian Covaci este noul golgeter al Daciei

Transferat cu o zi inainte de inceperea turului, atacantul de 24 de ani, Marian Covaci, a devenit arma secreta a lui Imilian Serbanica, reusind sa marcheze trei goluri in campionat si doua in Cupa Romaniei, in conditiile in care doar in meciul cu Ceahlaul a fost titular. Noua vedeta a Daciei desi nu are o vechime prea mare in acest esalon fotbalistic se poate mindri deja cu doua reusite foarte importante.
"La debutul in Divizia B am marcat golul decisiv in partida pe care Unirea Focsani a cistigat-o cu 2-1 in Copou, chiar in anul in care Iasul a promovat. Acum insa reusita aceea trece pe planul secund, locul sau fiind luat de golul care a adus trei puncte Daciei in fata principalei pretendente la promovare din seria I. Visul meu, in acest
moment, este sa marchez cit mai multe goluri pentru Dacia si sa devin golgeterul seriei", a declarat la finalul meciului Marian Covaci.