Elevii lui Daniel Timofte au fost eliminaţi din Cupa României | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Elevii lui Daniel Timofte au fost eliminaţi din Cupa României

Au marcat: C. Toma (min. 13), V. Gheorghe (min. 69 - pen), Tudor (min. 81) respectiv Oprea (min. 52), N. Bucă (min. 85 - pen).
Unirea Slobozia: Dobre (min. 84: Oprea) - Lazăr, V. Toma, E. Cristian, Roşu - Drăguţ, Soare, Cristea, C. Toma (min. 75: Tudor) - Avanu, V. Gheorghe
Antrenor: Constantin Prepeliţă
CF Brăila: Anton - Bosoi (min. 46: Ioviţă), S. Bucă, Olenic, Necoară - Oprea, Pânzaru (min. 46: Ndigwe), M. Gheorghe, Stăncioiu (min. 73: Henry) - Cazan, N. Bucă
Antrenor: Daniel Timofte

Spre deosebire de alte jocuri, unde perioada de tatonare depăşeşte câteodată sfertul de oră, marţi, la Slobozia, ambele combatante au căutat, încă din start să marcheze şi câştig de cauză a avut publicul, care a asistat la un spectacol fotbalistic interesant.
La doar două minute de la începutul partidei CF Brăila a avut o dublă ocazie de a înscrie, Nelu Bucă a şutat de la marginea careului mare, portarul Dobre a respins mingea până la Mihăiţă Gheorghe, care a şutat violent, dar din nou goal keeper-ul gazdelor a fost la post şi a deviat mingea în corner.
26cfbr2Gazdele şi-au revenit însă repede şi în minutul 12 Costel Roşu l-a întins serios pe portarul Anton, pentru ca la faza imediat următoare să se modifice tabela. În urma unui duel la minge între Olenic şi Constantin Toma, jucătorul Unirii a rămas singur cu Anton şi şi-a adus echipa în avantaj.
Ambele formaţii au făcut risipă de energie, însă până la finalul primei reprize nu s-a mai derulat nicio fază demnă de consemnat.
Cu Ioviţă şi Endigwe în locul lui Bosoi şi Pânzaru formaţia brăileană a avut o cu totul altă evoluţie în primele minute ale părţii secunde.
CF Brăila a iniţiat un contraatac în minutul 52, mingea a ajuns la Marius Oprea, iar acesta a trecut în slalom de toţi adversarii care i-au ieşit în cale şi a şutat înşelător de la 10 m în dreapta lui Dobre şi a restabilit egalitatea. Oaspeţii au rămas în jumătatea adversă de teren şi se părea că vor întoarce soarta întâlnirii, însă nu a fost să fie aşa de această dată.
Momentul psihologic s-a produs în minutul 69, când Ioviţă l-a faultat în careu pe Constantin Toma, centralul Cătălin Popa a arătat punctul cu var şi Viorel Gheorghe a marcat pentru 2-1. Unirea a mai înscris o dată prin Tudor, cu largul concurs al portarului brăilean şi partida era jucată.
Nemaiavând ce pierde, brăilenii s-au masat în jumătatea adversă dar nu au reuşit decât să reducă din diferenţă, prin Nelu Bucă dintr-un penalty obţinut de Henry.
Gazdele au evoluat în ultimele minute în inferioritate numerică după eliminarea portarului Dobre, însă au reuşit să păstreze fragilul avantaj şi s-au calificat în faza următoare a competiţiei.
"Sper ca acesta să fie duşul rece de care aveau nevoie fotbaliştii noştri şi sâmbătă să vedem o altă faţă a echipei, pentru că jucătorii trebuie să se revanşeze în faţa propriilor suporteri", a declarat la finalul întâlnirii Adelin Soare, preşedintele executiv al CF Brăila.
Deplasarea reporterului la această partidă a fost asigurată de Fănel Băluţă, preşedintele clubului de fotbal CS Fortino Ianca.