Elevele antrenorului Jan Leslie sunt în sferturile Cupei României

• HC Dunărea s-a calificat în faza următoare a competiției după un succes la scor, 36-27, în partida cu Minaur Baia Mare • echipa brăileană a făcut o repetiție reușită în vederea derby-ului de sâmbătă cu Thuringer HC, în penultima etapă din grupa B a EHF European League

HC Dunărea traversează una dintre cele mai bune perioade de când evoluează în Liga Florilor. Formația pregătită de Jan Leslie are un sezon competițional foarte bun în acest an, are victorii clare în campionat, în EHF European League dar și în Cupa României.

Miercuri dupa-amiază, în turul al doilea al Cupei României, formația brăileană s-a impus la scor, 36-27, după ce la pauză a condus cu 15-9, în partida cu Minaur Baia Mare și s-a calificat în sferturile de finală.

Băimărencele au reușit să țină ritmul impus de HC Dunărea doar 13 minute, atunci când s-a consemnat pe tabelă ultima egalitate, 6-6.

Din acel moment ritmul jocului în teren a fost dictat de HC Dunărea.

Formația brăileană a marcat de cinci ori la rând și s-a distanțat la 12-7, iar cel mai mare decalaj dintre cele două combatante, în primul act al partidei, a fost de 7 goluri, 15-8, în minutul 29.

Minaur Baia Mare a avut o tresărire de orgoliu în primele minute ale reprizei a doua, însă formația brăileană nu a avut niciun fel de emoții în acest joc.

Cu Jezic, Popa și Quintino în rol de principale marcatoare și cu Elena Șerban, care a avut 11 parade în poartă, HC Dunărea a “defilat” spre o victorie la scor, care de fapt a confirmat și diferența de valoare dintre cele două loturi. Cu trei minute înainte de finalul întâlnirii, HC Dunărea conducea la zece lungimi, 34-24, după golul marcat de Gomes da Rocha.

Echipa gazdă s-a impus cu 36-27 și se poate spune că a făcut o repetiție reușită în vederea derby-ului de sâmbătă cu Thuringer HC, în penultima etapă din grupa B a EHF European league.

HC Dunărea va disputa sâmbătă, de la ora 19.00, în Sala Romeo Iamandi din Buzău, cel mai important meci din grupa B a EFH European League, cel cu liderul Thuringer HC.

Cele două formații sunt despărțite de doar 2 puncte. În tur, Thuringer  HC s-a impus la o diferență de patru goluri, 32-28.

În partida cu Minaur Baia Mare, pentru HC Dunărea au marcat: Jezic 8 goluri, Popa 5, Quintino 5,  da Rocha 4, Zivkovic 3, Araujo 3, Liscevic 2, Kanaval 2, Udriștioiu 1, Schmelzer 1, Mohamed 1, Lupei 1.