Elevele Alexandrinei Soare s-au impus în primul amical în faţa constănţencelor | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Elevele Alexandrinei Soare s-au impus în primul amical în faţa constănţencelor

Tâlvic a marcat primul gol al partidei, apoi constănţencele au fost cele care au condus la un gol până în minutul 7, însă Radovici a egalat la 4-4 şi Adespii a fost apoi cea care a adus-o pe HC Dunărea în avantaj. Handbalistele brăilene, coordonate foarte bine în teren de Ada Moldovan, s-au desprins pentru prima dată la două lungimi, 7-5 în minutul 12, după o dublă a extremei Brot, dar a avut şi trei goluri avans, 16-13, în minutul 26, după ce au reuşit să fructifice tot atâtea acţinuni de contraatac.

Rusu şi Pătru au redus din declaj astfel că la pauză brăilencele au plecat la cabine cu doar un gol avantaj, deşi, în ultimele secunde, Luca şi Crăciun, în aceeaşi fază de atac, au irosit pe rând şansa de a marca în faţa portarului Raluca Avram.

Repriza secundă a fost de asemenea dominată de la un capăt la celălalt de tinerele handbaliste de la HC Dunărea.

Antrenorul Tomisului, Ion Crăciun, a rulat întreg lotul în speranţa de a găsi formula salvatoare, însă, în această parte a partidei amicale, constănţencele nu au reuşit decât să se menţină în plasa gazdelor.

Elevele Alexandrinei Soare s-au distanţat din nou la trei goluri, 27-24 în minutul 46, declaj care s-a regăsit pe tabela de marcaj şi cinci minute mai târziu graţie unei perioade foarte bune de joc a golgeterei Ada Moldovan şi a extremei Liliana Crăciun, care au reuşit să păcălească de fiecare dată apărarea oaspetelor.

Antrenoarea brăileană a mizat pe formula standard din acest moment, Vasile - Brot, Luca, Radovici, Moldovan, Adespii, Crăciun, dar pe parcurs le-a introdus şi pe celelalte componente ale lotului iar dintre ele, Eşanu, Irimia şi Dancu s-au regăsit şi pe lista marcatoarelor, o listă al cărui cap de afiş a fost tot Ada Moldovan, cu 11 reuşite.

Pentru HC Dunărea au marcat, Moldovan 11, Luca 5, Crăciun 4, Brot 4, Radovici 4, Adespii 2, Irimia 1, Dancu 1, Eşanu 1, iar pentru Tomis, Tâlvic 6, Iovănescu 6, Mateescu 5, Zamfir 4, Pătru 3, Barcan 2, Rusu 2, Pârâianu 1, Cârstea 1, Pătuleanu 1.