Elena Șerban aduce prima victorie pentru HC Dunărea în noua stagiune a Ligii Florilor

* echipa brăileană a câștigat cu 22-18 meciul cu HC Zalău * dar până în minutul 45 echipa lui Gheorghe Tadici părea că joacă pe teren propriu

Stagiunea 2021-2022 a Ligii Florilor a fost deschisă marți, de partida HC Dunărea Brăila – HC Zalău, un meci între două formații cu obiective diferite pentru acest sezon competițional. Echipa brăileană trebuie să se claseze pe un loc de cupă europeană și a făcut foarte multe achiziții, în timp ce Gheorghe Tadici, care are un lot mai apropiat de ceea ce înseamnă o formație de tineret, pentru că are în lot multe jucătoare cu vârste apropiate de 20 de ani, țintește un loc cât mai bun în clasament. HC Dunărea a câștigat partida la o diferență de 4 goluri, 22-18, însă în teren nu s-a văzut nicio diferență între “vedetele” Brăilei și tineretul lui Tadici. HC Zalău a fost echipa care părea că joacă pe teren propriu până în minutul 45. Oboseala și-a spus însă cuvântul, iar HC Zalău, care într-un interval de patru zile a disputat trei meciuri foarte grele, a cedat inițiativa și a permis echipei gazdă să câștige acest joc.

Însă marele merit al acestei victorii îl are portarul Elena Șerban care, din minutul 19 când a schimbat-o pe Pessoa, a închis poarta brăileană și a dat încredere colegelor, care, într-un final, au reușit să mai și înscrie, iar HC Dunărea să nu sufere un eșec rușinos.

Meciul a început într-o notă de echilibru, iar primul gol a fost înscris de Dindiligan în minutul 4. Zalăul și-a dublat avantajul, 2-0, după golul înscris de Lazic și abia în minutul 6 HC Dunărea a reușit să marcheze prima dată în meci. Dar de la 2-1, HC Zalău s-a distanțat la patru lungimi, 6-2, după ce a marcat tot Dindiligan. În primul sfert de oră echipa brăileană a marcat de doar două ori.

Cu Șerban care a avut intervenții foarte bune în poartă, HC Dunărea a egalat la 8-8 în minutul 26, după golul înscris de Da Rocha și spectatorii brăileni sperau într-o revenire a favoritelor, care să se vadă și pe tabela de marcaj. Dar suspansul a continuat pentru brăilenii din tribuna Polivalentei pentru că Zalăul s-a desprins din nou la trei goluri, 11-8, după golul lui Jlezi. Udriștoiu a înscris în ultimele secunde ale primei reprize astfel că la pauză HC Zalău conducea cu 11-9.

Cu toate că Araujo a marcat primul gol al părții secunde, formația brăileană tot nu și-a regăsit ritmul așteptat de brăilenii din sală și de cei care au urmărit meciul la televizor. Însă, de la 12-10 pentru HC Zalău în minutul 40, s-a ajuns la 12-12, după golul lui Quintino. Echipa pregătită de Tadici a mai avut o tresărire de orgoliu și a preluat din nou conducerea, 13-12. Da Rocha a egalat la 13-13 și tot ea a adus-o pe HC Dunărea pentru prima dată în avantaj, 14-13, în minutul 45. Epuizate fizic, jucătorele Zalăului nu au mai putut să evolueze la același nivel cum o făcuseră în primele 45 de minute iar HC Dunărea a reușit să câștige meciul cu 22-18, însă este o victorie chinuită obținută pe final de partidă.

Elena Șerban, cu 10 intervenții, a fost jucătoarea care a schimbat cursul partidei și care, prin evoluția ei, a fost artizana primei victorii pentru HC Dunărea în noul sezon competițional.

Pentru HC Dunărea au marcat: Rodrigues 5 goluri, Udriștioiu 4, Da Rocha 4, Araujo 3, Tamires 2, Quintino 2, Kanaval 1, Sazdovska 1, iar pentru HC Zalău au înscris Dindiligan 4 goluri, Toth 4, Jlezi 3, Vrabie 2, Bălăceanu 1, Bujor 1, Popescu 1, Vartic 1, Lazic 1.