Egalitate, 27-27, la Craiova între SCM și HC Dunărea

* un scor echitabil după un meci cu răsturnări de scor * “Acest rezultat de egalitate este bun și, chiar dacă s-au mai făcut greșeli, per total a fost un meci frumos”, a spus Neven Hrupec

Partida dintre SCM Craiova și HC Dunărea din runda a 14-a a Ligii Florilor a fost una care s-a disputat într-un ritm alert, cu răsturnări de scor și care s-a încheiat cu un rezultat echitabil, de egalitate, 27-27.

HC Dunărea a început foarte bine această partidă. Sazdovska a deschis scorul, apoi echipa pregătită de Neven Hrupec a condus cu

2-1, 3-2 și 4-3, după golul marcat de Da Rocha. SCM-ul a egalat la 4-4 iar tot în același minut 6, a condus pentru prima dată, grație golului înscris de Șelaru. Formația brăileană s-a desprins la trei lungimi, 9-6, în minutul 12. Craiovencele au reușit din nou să egaleze la 9-9 la jumătatea primei reprize, însă a urmat o perioadă foarte bună a echipei vizitatoare care a marcat de patru ori la rând, iar în minutul 22 HC Dunărea conducea cu 14-10.

Finalul primei părți a întâlnirii a fost echilibrat, astfel că după primele 30 de minute echipa brăileană avea un gol avantaj, 16-15.

Dacă în prima repriză HC Dunărea a dictat ritmul jocului, în partea a doua SCM Craiova a fost echipa care a dominat. Echipa gazdă a reușit să se distanțeze la trei goluri 22-19, în minutul 41. Replica jucătoarelor lui Neven Hrupec a fost promptă, astfel că în minutul 44 HC Dunărea conducea la un gol, 23-22. Până la finalul partidei jocul a fost extrem de echilibrat, iar finalul pe muchie de cuțit. Oricare dintre cele două combatante putea câștiga acest joc. Kurtovic a egalat la 27-27 în minutul 59, niciuna dintre cele două formații nu a mai înscris până la final, deși SCM Craiova a beneficiat și de o aruncare de la 7 metri, iar partida s-a încheiat la egalitate, 27-27.

După această etapă, HC Dunărea se menține pe locul al nouălea în clasamentul Ligii Florilor Mol, cu 35 de puncte.

Pentru HC Dunărea au marcat: Da Rocha 8 goluri, Kurtovic 6, Mihai 4,  Sazdovska 4, Araujo 3, Tamires 1, Balog 1.

Declarații după meci:

“În primul rând aș vrea să felicit ambele echipe. Atât noi, cât și Craiova, din păcate, am avut foarte multe probleme sezonul acesta și cu toate acestea am încercat să dăm tot ce am avut mai bun. Am jucat fără 7 jucătoare importante, mai ales în ultimele trei meciuri pe care le-am avut, ceea ce a fost foarte greu. Până la urmă, acest rezultat de egalitate este bun și cred că am arătat un joc bun, unul în care am pus suflet și chiar dacă s-au mai făcut greșeli, per total a fost un meci frumos. Mă bucur că nu am pierdut meciul și trebuie să pregătim ultimele două etape astfel încât să luăm mai multe puncte și să terminăm sezonul cu bine”, a declarat Neven Hrupec, antrenorul principal al HC Dunărea Brăila.

“Puteam câștiga acest meci, dar având în vedere că avem multe jucătoare accidentate, scorul de egalitate este unul bun. Încercăm să urmăm întocmai indicațiile antrenorului nostru și să închidem mai mult mijlocul. Am câștigat un punct important. Puteam chiar să luăm cele trei puncte însă sunt bucuroasă și cu acest scor, 27-27, în condițiile în care nu avem formula completă de jucătoare. Am dat tot ce am putut mai bun pe teren. Facem tot posibilul să terminăm acest sezon onorabil. Mulțumim suporterilor care ne-au fost alături la această partidă și îi îndemnăm să ofere în continuare sprijin echipei. Hai, Brăila!”, a declarat Maysa Pessoa, portarul echipei brăilene.