Egalitate, 2-2, între Suporter Club Brăila și Daous Dava, într-un amicalul disputat la Galați

* ambele echipe au oferit un spectacol fotbalistic plăcut ochiului * echipa din Liga a V-a a condus cu 2-0, Daous Dava a egalat în finalul partidei

Nou înființata Suporter Club Brăila, locul al 9-lea în Seria I a Ligii a V-a, a fost egala echipei care se află pe poziția a 5-a în Liga a IV-a,

într-un amical disputat pe terenul al doilea din complexul sportiv Dunărea din Galați. Amicalul disputat duminică, 19 februarie, a fost unul echilibrat, cu multe ocazii de o parte și de alta. În creștere de formă și omogenitate, Suporter Club a irosit prima șansă de gol în minutul 5 prin Decu, iar două minute mai târziu a deschis scorul prin Bălănică, după o pasă a lui F. Băutu. Au urmat trei șanse de restabilire a egalității, două irosite de B. Baciu, una de Straua. F. Băutu (min. 29) putea să dubleze avantajul echipei pregătite de Dragoș Trofin, dar a ratat din 6 metri, dar și Daous Dava putea egala la faza următoare, numai că mingea șutată de C. Dima a lovit bara. La ultima fază a primei reprize, Moise a fost la un pas de autogol dar, atent, Viroagă a parat mingea. Suporter Club și-a dublat avantajul în minutul 62, după un penalty transformat de Andrei. După doar trei minute, Daous Dava a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, Straua a șutat telefonat, iar Viroagă a prins mingea. Cel mai bun jucător al echipei din Liga a IV-a în acest amical, Baciu, a redus din diferență în minutul 82. Șapte minute mai târziu, Straua a înscris un eurogol și amicalul s-a încheiat nedecis.

Echipa Suporter Club Brăila a fost însoțită de președintele Marian Oprea, care a și jucat în repriza a doua, de directorul sportiv Marian Neta, secretarul executiv Romeo Barbu și, nu în ultimul rând, de Adrian Presadă, membru în Consiliul Director.

Suporter Club: Viroagă - I. Băutu, Paraschiv, Moise, Burtea – Andrei, Gurău, F. Băutu – Decu, Balanică, Vizireanu. Au mai jucat: Anghel, Stan, M. Oprea, Purică, Grama.

Daous Dava: Tureac – B. Baciu, Neagu, Boitoș, Lungu – Novac, Andrieș, Drăgulin, Peltea – Straua, C. Dima. Au mai jucat: Vioreanu, Turosu.