Egalitate, 2-2, în amicalul Șoimii Tudor Vladimirescu - Suporter Club Brăila

• eurogol marcat de Valentin Buzea • echipa din Tudor Vladimirescu a trimis de două ori mingea în transversală

Duminică după-amiază, pe cocheta bază sportivă de la Tudor Vladimirescu, echipa de fotbal Șoimii din localitate, pregătită de Dumitrel Buzea și Mitică Iordache, a remizat, 2-2, cu Suporter Club Brăila, pregătită de Dragoș Trofin. Golul de 2-2 marcat de Vali Buzea a fost de fapt un eurogol cum numai la televizor poți vedea.

Pe una dintre cele mai bune suprafețe de joc din județ, spectatorii au asistat la un meci de angajament, cu ocazii de o parte și de alta. F. Băutu (min. 18) a ratat o mare ocazie de gol, singur cu portarul Golea. Replica echipei gazdă a venit în minutul 29, când Valentin Buzea a șutat de la marginea careului însă Baltag a scos mingea de la rădăcina barei, în corner.

La cinci minute de la reluare, după o cursă personală, Fătu a adus-o în avantaj pe Suporter Club. Patru minute mai târziu, Alin Iordache putea egala însă mingea șutată de el a lovit transversala. Presiunea creată de formația gazdă asupra careului advers s-a concretizat în minutul 61, când Valentin Buzea a restabilit egalitatea, 1-1. Straua (min. 64) a avus-o din nou în avantaj pe Suporter Club. Însă bucuria oaspeților a fost de scurtă durată pentru că în minutul 71 V. Buzea a înscris un eurogol și a stabilit rezultatul final al amicalului, 2-2. Șoimii Tudor Vladimirescu, echipă care în această vară arată ca o formație de nivelul Ligii a IV-a, putea câștiga acest test de verificare dar portarul Viroagă a fost salvat de transversală la șutul lui Ionuț Șerbănescu. Dealtfel Viroagă a mai parat câteva mingi pe care scria gol, fiind unul dintre cei mai buni jucători ai formației vizitatoare.

“A fost un meci echilibrat, noi ne-am creat mai multe ocazii, am avut și două bare, suntem pe un drum bun. Avem concurență pe posturile din apărare și de la mijlocul terenului, mai avem nevoie de întăriri doar în compartimentul de atac”, ne-a declarat Dumitrel Buzea.

“În cadrul pregătirilor în vederea noului sezon al Ligii a IV-a avem programate mai multe teste de verificare pentru formarea unui unsprezece competitiv. În amicalul de duminică scorul a contat mai puțin, important a fost modul în care jucătorii au pus în aplicare ceea ce au pregătit la antrenamente”, ne-a declarat profesorul Marian Neta, vicepreședintele clubului de fotbal brăilean.

Șoimii Tudor Vladimirescu: Golea – Dogărescu, L. Constantin, Grama, Zăgan – A. Iordache, I. Șerbănescu, Tănase, Petcu, Orășanu – V. Buzea. Au mai jucat: N. Iordache, Preda, Țarălungă, Mândroiu.

Suporter Club Brăila: Baltag – Cristescu, Crețu, Decu – Dinu, Fătu, Pădureț, I. Dima – F. Băutu, Straua, Bălănică. Au mai jucat: Viroagă și Grama.