Egal, 29-29, între SCM Craiova și HC Dunărea Brăila

• la pauză craiovencele au condus cu 15-14 • formația brăileană a făcut o repriză a doua slabă, dar s-a salvat în ultimele minute

Formația brăileană a reușit să obțină in extremis un punct, în deplasarea de la SCM Craiova, în etapa a 2-a a turului Ligii Florilor. Mai mult, se poate spune că trupa antrenată de Costică Buceschi și Cristian Preda a evitat înfrângerea pe final de meci, după o repriză slabă, în care handbalistele brăilene au fost conduse și la șase goluri. Minunea s-a produs pe final, când HC Dunărea a reușit o serie de trei goluri semnate de Lupei, Kanaval și Jezic iar partida s-a încheiat nedecis, 29-29.

Prima repriză s-a derulat sub semnul echilibrului. Udriștoiu a deschis scorul, Slezak a egalat, 1-1, în minutul 1. Jezic a adus din nou echipa brăileană în avantaj dar Slezak a marcat pentru 2-2, în minutul 6. Jocul s-a derulat în aceeași notă, Gonzalez a marcat pentru formația vizitatoare, Mugosa a egalat și tot ea a adus formația craioveană în avantaj, 4-3, în minutul 8. Au urmat alte cinci egalități, ultima la 8-8, iar Jezic a adus-o din nou în avantaj pe HC Dunărea, 9-8, în minutul 17. A fost apoi 9-9 și 10-10, după care SCM-ul a marcat de patru ori la rând și s-a desprins la 14-10, în minutul 25.

HC Dunărea a gestionat destul de bine finalul de repriză și, după primele 30 de minute, mai avea un singur gol de recuperat, 15-14.

Repriza a doua a fost la discreția echipei gazdă. SCM Craiova a condus cu 21-15 în minutul 40, iar în restul timpului la trei patru goluri, până în minutul 56, moment al jocului în care HC Dunărea s-a apropiat la un gol, însă în minutul 58 formația gazdă avea din nou trei lungimi avans, 29-26. HC Dunărea a reușit să marcheze de trei ori la rând și să încheia la egalitate, 29-29, partida de la Craiova.

Pentru HC Dunărea au marcat: Liscevic 6 goluri, Lupei 4, Kanaval 4, Jezic 4, Araujo 3, Zivkovic 2, Gonzalez 2, Udriștoiu 1, Quintino 1, Schmelzer 1, Popa 1.