Egal, 1-1, între Dacia Unirea și Astra, pe Municipal

* formația brăileană a ratat un penalty prin Raphael Stănescu * același jucător a trimis mingea în transversală în minutul 72 * portarul Astrei, Moroz, a fost jucătorul meciului

Dacia Unirea a controlat pe ansamblu meciul cu Astra, însă partida de pe Municipalul brăilean s-a încheiat la egalitate. Lipsa de eficacitate a jucătorilor ajunși la finalizare și ziua excelentă pe care a prins-o portarul Astrei, Sebastian Moroz, au dus la acest rezultat. Formația pregătită de Florentin Petre a ratat și un penalty în prelungirile primei reprize.

Meciul a început în nota de dominare a echipei gazdă care putea deschide scorul încă din minutul 3. Atunci Cocîrlă i-a pasat lui Patrick Petre, care a centrat în fața porții spre Răducan, Riza a fost mai rapid, dar a fost foarte aproape de un autogol, mingea deviată de el în corner trecând foarte aproape de transversală.

La atacul următor al gazdelor a venit și golul, Șandru a centrat de pe stânga, iar Gabriel Răducan a reluat acrobatic mingea, din 7 metri central, cu stângul, dintr-o semi-foarfecă și trimis-o în plasă. Astra ar fi putut restabili egalitatea în minutul 11, dar mingea reluată de Drăgan a trecut puțin pe lângă bara a doua.

Dacia Unirea a făcut spectacol în minutul 13, când a expediat trei șuturi consecutive pe spațiul porții adeverse. Răducan a trimis mingea în bara din stânga a porții apărate de Moroz, aceasta a revenit în teren  la Patrick Petre, dar nici acesta nu l-a învins pe portarul echipei vizitatoare. Faza nu s-a încheiat, mingea respinsă de Moroz a ajuns la Stănescu iar acesta  trimis-o imprecis. Astra a ripostat în două rânduri. Dar șuturile lui Grecu (min. 28) și Riza (min. 30) nu i-au dat bătăi de cap lui Andrei. De partea cealaltă, Moroz s-a evidențiat din nou în minutul 40, când a respins în corner mingea trimisă, cu capul, de Stănescu. Echipa brăileană putea pleca în avantaj la cabine pentru că în primul minut de prelungire Răducan a fost faultat în careu de Stoian și centralul a arătat punctul cu var. Stănescu a șutat telefonat, aproape de mijlocul porții, iar Moroz a respins mingea până la Petre, acesta a șutat puternic dar un jucător al Astrei a scos mingea de pe linia porții, astfel că la pauză scorul a fost egal, 1-1.

Moroz s-a evidențiat în minutul 49 și a scos din vinclu mingea șutată de Stănescu după care a venit ratarea uriașă a lui Taciuc din minutul 54. Mijlocașul Daciei a primit mingea în dreptrul punctului cu var, a făcut un stop impecabil, dar apoi a șutat mult peste transversală.

Dacia Unirea a continuat să atace, a beneficiat de o lovitură liberă de la 25 de metri, dar din nou Moroz a fost imbatabil la șutul lui Patrick Petre. Echipa brăileană a mai irosit o mare ocazie de gol în minutul 72, când Stănescu a trimis mingea peste Moroz, însă portarul Astrei a fost salvat de transversală. Cu toate că a dominat teritorial în ultimul sfert de oră, Dacia Dnirea nu și-a mai creat nicio ocazie de gol iar partida s-a încheiat la egalitate, 1-1.

Dacia Unirea: Cr. Andrei – Pătlăgică, Ciobanu, Stănciulescu, Șandru – Cocîrlă (min. 79: Apostolache), R. Stănescu, Lungu, Taciuc – Răducan (min. 65: Ioniță), P. Petre (min. 79: Priboi).

Astra: Moroz – Zamfir, Stoian, Vasilescu, Riza – Șerban, Grecu (min. 65: Banu), D. Gheorghe (min. 75: Fatai Adeshina), Brăilă – Dumitrașcu (min. 46: V. Gheorghe), Dragu (min. 65: Stahl).