Echipa de fotbal fete a şcolii “Fănuş Neagu” este calificată în finala ONSS

• lupta pentru medalii, la nivelul echipelor din ciclul primar, se va da la Bucureşti, în perioada 8-10 iunie

Echipa de fotbal fete a şcolii “Fănuş Neagu” s-a calificat la faza naţională a Olimpiadei Naţionale a Sportului Şcolar, competiţie care va avea loc la Bucureşti în perioada 8-10 iunie şi care va reuni la start cele mai bune opt echipe formate din eleve ale claselor I - IV din ţară.

După ce au câştigat etapa judeţeană, formaţia pregătită de profesorii Viorel Ivan şi Lucian Urse s-a clasat pe primul loc şi la faza de zonă, care a avut loc weekend-ul trecut, la Constanţa. La zonă, echipa şcolii “Fănuş Neagu” a terminat la egalitate, 0-0, meciul cu reprezentanta judeţului Vrancea, dar a câştigat la scor următoarele două partide, 6-0, cu formaţia judeţului Constanţa şi 3-0 cu cea a judeţului Tulcea. Iar în urma acestor rezultate echipa brăileană s-a clasat pe primul loc şi, implicit, şi-a asigurat participarea la faza finală.

Cea mai bună jucătoare şi golgeteră a turneului a fost declarată de organizatori Mara Gheorghe de la echipa şcolii “Fănuş Neagu”.

“Suntem foarte bucuroşi că am reuşit să ne calificăm la turneul final al acestei competiţii şi suntem încrezători că vom avea un parcurs frumos la etapa naţională de la Bucureşti. Mulţumim pe această cale tuturor celor care ne-au fost alături şi ne-au susţinut pe toată durata desfăşurării competiţiei”, ne-a declarat profesorul Viorel Ivan.

Lotul echipei de fotbal fete: Maria Dumitru, Şefania Talpău, Mara Gheorghe, Dariana Ciutacu, Mihaela Ungureanu, Raluca Stratulat, Ioana Lupaşcu.

Echipa de băieţi, locul al doilea pe ţară la Cupa Tymbark U 8

În acest an echipele de băieţi ale şcolii “Fănuş Neagu” au participat la Cupa Tymbark la două categorii de vârstă, U8 şi U10 şi la ambele au avut evoluţii foarte bune. La categoria U 8 formaţia brăileană s-a clasat pe locul al doilea pe

ţară. La U10 echipa brăileană a ocupat poziţia a doua la etapa de zonă şi nu merge la turneul final.

“La U 8 etapa de zonă a fost şi cea finală, evoluţia noastră a fost bună şi am ocupat locul al doilea. La U 10 am fost foarte aproape de o calificare la faza finală”, a explicat profesorul Viorel Ivan.

Lotul echipei U 8, băieţi: Alexandru Stupariu, Ştefan Căldăraru, MarcusTarachiu, Antonio Antohe, Rareş Tănase, Dan Armenciu, Andrei Costache, Răzvan Voncilă, Rareş Jataruc, David Toader, Luca Puia, Mihai Popescu.

Lotul echipei U 10, băieţi: Darius Perianu, Iustin Perianu, Cătălin Hirsu, Robert Roman,  Robert Dragomir, Leonard Aftodor, Ştefan Holban, Alexandru Constantin, Bogdan Copilău, Mario Mareş, Rareş Zevedei, Alexandru Voinea.