Eșec pentru HC Dunărea în prima etapă a returului Ligii Florilor

* formația brăileană a pierdut, 24-26, la HC Zalău

În etapa a 14-a, prima a returului Ligii Florilor, HC Dunărea a avut o prestație slabă și a pierdut, 24-26, în deplasarea de la HC Zalău. Formația pregătită de Morten Soubak a înscris primul gol abia în minutul 13, moment al partidei în care Zalăul, cu antrenorul Gheorghe Tadici în tribună, acesta fiind în continuare suspendat, conducea cu 4-0. Quintino a înscris primul gol pentru gruparea de la Dunăre, iar Tamires a redus apoi din diferență. HC Dunărea a egalat la 6-6 în minutul 17, au mai urmat două egalități, ultima la 8-8, iar în minutul 24, după golurile marcate de Araujo și Balog (Safta), a condus pentru prima dată în acest meci, 10-8. Formația brăileană s-a distanțat la trei lungimi, 11-8, în minutul 27, dar a fost singura perioadă bună pentru trupa lui Morten Soubak. HC Zalău a jucat foarte bine pe final de repriză, astfel că după primele 30 de minute tabela indica un rezultat de egalitate, 11-11.

HC Zalău a marcat de două ori și s-a desprins la 13-11, însă în minutul 42, după golul înscris de Toth, echipa gazdă avea cinci goluri avans, 18-13. Echipa brăileană a avut din nou o tresărire de orgoliu și s-a apropiat la un singur gol, 22-23, în minutul 56, însă Zalăul a gestionat foarte bine finalul de meci și s-a impus cu 26-24.

După acest eșec, al cincilea din acest campionat, HC Dunărea se află pe locul al 6-lea, la egalitate de puncte, 22, cu HC Zalău, care deține poziția a 7-a, deoarece are un golaveraj inferior.

Pentru HC Dunărea au marcat Quintino 10 goluri, Da Rocha 4, Araujo 3, Rodrigues 2, Tamires 2, Sazdovska 1, Jacobsen 1, Balog (Safta) 1.