Dunarea a topit Otelul

Cu o singura exceptie, cea din minutul 9, cind Otelul a condus cu 3-2, partida a fost la discretia gazdelor. Elevele profesorului Liviu Paraschiv au deschis scorul in minutul al patrulea si apoi au condus ostilitatile in teren pina in ultimul minut de joc al partidei cu galatencele.
In afara de momentul in care a condus la un gol diferenta, Otelul a mai avut o tresarire de orgoliu si a egalat la 8-8, in minutul 23, in rest partida a curs intr-un singur sens catre poarta echipei vizitatoare.
Gazdele au reusit apoi o suita de cinci goluri consecutive, marcate pe rind de Alina Braniste 2, Avadanii 2 si Lipan, iar acest decalaj s-a mentinut pina la pauza.
Otelul a reusit o dubla la inceputul partii secunde, iar Dunarea i-a raspuns la fel prin doua reusite marca Lipan.
Formatia vizitatoare s-a mai apropiat la trei goluri in minutul 52, insa gazdele au revenit in joc si au refacut diferenta care sa le asigure un final linistit de partida.
HC Dunarea s-a impus cu 25-22, insa jucatoarele brailene nu au timp sa savureze acest succes, deoarece trebuie sa continue pregatirile, simbata disputind mansa retur a semifinalelor Challenge Cup in compania formatiei germane, VfL Oldenburg.
Pentru HC Dunarea au marcat Lipan 9, A. Braniste 6, Luca 4, Avadanii 3, Craciun 2, Radovici 1, iar pentru Otelul D. Patru 5, Timaru 4, Tataran 4, Cioaric 3, Toma 3, Curtean 1, Tudor 1, Mazur 1.
Meciul s-a jucat in devans cu o zi, pentru ca formatia braileana sa aiba timp sa pregateasca returul din semifinala Challenge Cup, cu Vfl Oldenburg, de simbata, pe teren propriu (ora 11.00). In tur, Dunarea a invins, in deplasare, cu scorul de 31-30.