Dunărea Tichileşti a realizat surpriza rundei, 1-1, la CS Făurei

O partidă la fel de interesantă s-a desfăşurat sâmbătă de la ora 17.00, la Cazasu, între Atletic Brăila şi Dunărea Gropeni. Cu toate că au beneficiat de un lot cu multe nume sonore, gazdele s-au impus la limită, 1-0, în faţa adversarei sale care a avut printre titulari mulţi juniori, graţie golului înscris de Mihăiţă Stoian în minutul 52.

Conform aşteptărilor, lidera Conpet Cireşu a mai făcut un pas spre meciul de baraj pentru promovarea în Liga a III-a, după ce s-a impus cu 4-0 la Victoria Cazasu, golurile învingătorilor fiind marcate de Crăciunescu (min. 6,53), Popa şi Anghelescu.

Şi tot cu acelaşi scor s-a impus Fortino Ianca în propriul fieff, în disputa cu Voinţa Vişani. Irimia, Sorin Butiseacă şi Mladin au marcat pentru gazde în prima repriză şi soarta partidei era deja stabilită. În partea secundă, fără să forţeze, Fortino a mai înscris o dată prin Ciubotaru şi a câştigat cu 4-0.

Recolta Tufeşti a mai pierdut un meci pe teren propriu, 0-1 în disputa cu ocupanta locului al treilea, Victoria Traian, unicul gol al partidei fiind marcat de Stan în minutul 14.

După 23 de etape, podiumul se prezintă astfel: 1 Conpet Cireşu 61 puncte, 2 Atletic Brăila 59 puncte, 3 Victoria Traian 57 puncte.