Dunărea Galaţi - CF Brăila 0-1 (0-0) | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dunărea Galaţi - CF Brăila 0-1 (0-0)

Ieri, la Galaţi, Dunărea şi CF Brăila au susţinut o partidă de verificare, însă cele două combatante nu au lăsat niciun moment impresia că meciul este unul amical, ci unul oficial, pe care fiecare dintre ele s-a străduit să-l câştige.

Cei doi antrenori, Viorel Tănase şi Daniel Timofte, au dat tot timpul indicaţii, iar jucătorii au luptat cu mare ambiţie, însă cu toate acestea căldura insuportabilă şi-a pus amprenta pe evoluţia lor.

Brăilenii au fost primii care au dat tonul acţiunilor ofensive, însă Oprea, în două rânduri, a fost blocat de experimentatul portar Mindileac. Replica gazdelor a venit în minutul 11, când Florea a scăpat de marcaj, a pătruns până la colţul careului de 6 m, dar a şutat pe lângă poartă.
CF Brăila a ratat o dublă ocazie de a deschide scorul în minutul 23. Nelu Bucă a intrat în careul advers, a şutat la colţul lung, Mindileac a boxat mingea, aceasta ajungând până la Mihai Gheorghe, care a trimis-o razant cu transversala. Florea le-a dat din nou emoţii oaspeţilor, în minutul 27, după care iniţiativa a trecut în tabăra brăileană. Cu toate acestea, până la pauză, tabela nu s-a modificat.

CF Brăila a început mult mai bine repriza a doua şi a irosit o mare situaţie de a marca, la doar două minute de la reluare, prin Nelu Bucă, după o centrare perfectă din corner a lui Necoară. Golgeterul brăilean a fost din nou la un pas de a-l învinge pe Mindileac, în minutul 60, însă, după un stop pe piept, el a şutat razant cu transversala.

Dunărea a contraatacat periculos nouă minute mai târziu şi Cucu a şutat violent, dar Anton a avut un reflex salvator, scoţând mingea de la vinclu.

Brăilenii au reluat asaltul asura careului advers şi au reuşit să marcheze prin Nelu Bucă, după o centrare a lui Iosofache.

Până la finalul partidei, elevii lui Daniel Timofte au ţinut jocul departe de poarta lui Anton, au mai şarjat de câteva ori, însă nu au mai periclitat cu adevărat poarta adversă.

Gălăţenii puteau să obţină o remiză în minutele de prelungire, însă Anton a avut două intervenţii foarte bune în aceeaşi fază, astfel că echipa sa a plecat de la Galaţi cu un nou succes.

"Joc bun, rezultat bun, în condiţiile în care căldura a influenţat foarte mult prestaţiile jucătorilor. Au fost jucători care au evoluat foarte bine, dar şi câţiva care încă nu reuşesc să se acomodeze. Eu sunt mulţumit că am mai bifat un succes şi asta în condiţiile în care este cunoscută rivalitatea sportivă dintre cele două oraşe", a declarat la finalul partidei Daniel Timofte.

La rândul său, Adelin Soare, preşedintele Consiliului de Administraţie al CF Brăila, a punctat după meci: "Echipa joacă din ce în ce mai bine, victoriile aduc victorii şi, chiar dacă a fost doar un test de verificare, noi l-am tratat ca pe unul oficial, nimeni de la noi nu a făcut rabat de la nimic. Am văzut multă determinare la jucători şi dorinţă de victorie".

CF Brăila: Anton - Bosoi (min. 88: Moldoveanu), S. Bucă, Gurguiatu, Necoară (min. 77: G. Costache) - Iosofache, M. Gheorghe (min. 80: Olenic), Pânzaru, Oprea - Oviedo (min. 46: Ioviţă), N. Bucă.