Dunărea Călăraşi s-a impus cu 1-0 în revanşa cu CF Brăila

În penultimul meci amical din perioada precompetiţională CF Brăila a fost învinsă cu 1-0 de Dunărea Călăraşi în urma unui gol înscris din penalty în finalul primei reprize de Ştefan. Lovitura de pedeapsă a fost însă inventată de arbitrul de centru. Meciul s-a desfăşurat pe durata a două reprize a câte 50 de minute fiecare, prilej pentru Alin Pânzaru şi pentru noul său colaborator, italianul Dario Dighere de a rula întreg lotul.
În prima repriză CF Brăila a jucat în formula Mitrea - Spiridon, Ivan, Barsănel, Niţă - Petean, Frunză, Puşcaşu, Spătaru - Ungureanu, Iordache. Pe un teren foarte greu, cu multe gropi şi nisip ca pe plaje, fazele de poartă cu adevărat periculoase, au fost rare în primul act al amicalului. Mitrea s-a opus deschiderii scorului dar şi portarul gazdelor a avut o intervenţie bună la mingea şutată de Puşcaşu. Dunărea Călăraşi a încheiat însă prima repriză în avantaj graţie unui penalty inventat de arbitrul de centru.
Repriza a doua a fost mult mai spectaculoasă, cu mai multe situaţii de poartă. În această parte a amicalului formaţia brăileană a avut o cu totul altă configuraţie: Leu - Dima, Olenic, Necoară, Stănciulescu - Radu, Dojcovic, Ndigwe, Onofraş - S. Nicoliţă, Novello. Onofraş a scăpat pe contraatac şi a trimis mingea în bară, atacantul Salvatore Novello şi Stelian Nicoliţă au avut la rândul lor şansa de a fi faţă în faţă cu portarul gazdelor însă nu au reuşit să-l învingă. Tot la capitolul ocazii poate fi trecută şi lovitura liberă bine executată de Cosmin Necoară, însă şi de această dată mingea a ocolit ţinta. La rândul ei, Dunărea Călăraşi a avut două situaţii de gol rezolvate însă de apărarea brăileană.
"S-a jucat pe o suprafaţă execrabilă, plină de gopi şi cu mult nisip, eu sunt foarte mulţumit că nu s-a accidentat nimeni. Iar scorul a fost decis de acel penalty pe care, sunt sigur, că nu l-ar fi acordat nici antrenorul gazdelor, dacă ar fi arbitrat el. Din cauza terenului meciul a fost unul de luptă şi normal, ar fi trebuit să se încheie la egalitate. Dar până la urmă rezultatul contează mai puţin, important este faptul că ne-am făcut antrenamentul propus. Cei doi jucători veniţi în această săptămână sunt interesanţi, dar pe un astfel de teren a fost greu să-mi fac o parere despre ei. Înainte de a mă pronunţa în vederea achiziţionării lor, îi vom mai testa şi în amicalul cu Delta Dobrogea Tulcea", a declarat Alin Pânzaru.