Dublă amicală de lux pentru handbalistele de la LPS Brăila

• junioarele III pregătite de profesorul Viorel Alexandru s-au antrenat în compania echipei CSM Bucureşti • brăilencele au câştigat ambele partide de verificare

În această săptămână, LPS Brăila, lidera grupei B a Campionatului Naţional de handbal rezervat junioarelor III, a disputat două meciuri amicale în compania echipei de pe locul întâi din grupa C, ale aceleiaşi competiţii, CSM Bucureşti. Primul joc amical a avut loc marţi dimineaţă în sala de jocuri a Liceului cu Program Sportiv Brăila şi a fost câştigat cu 34-27 de formaţia brăileană pregătită de profesorul Viorel Alexandru. LPS Brăila s-a impus la două goluri, 27-25 şi în cea de a doua partidă de verificare din aceeaşi zi.

“Nu m-au interesat rezultatele, scopul acestor două amicale a fost acela de a pregăti următoarele partide din campionat. Este, de asemenea, foarte bine că am văzut pe ce lot mizează în campionat CSM Bucureşti, formaţie pe care o putem întâlni în semifinalele campionatului în curs. Primul meci s-a desfăşurat pe durata a două reprize a câte 30 de minute fiecare, cel de-al doilea a avut tot două reprize, însă acestea au fost de doar 25 de minute, timpul oficial la această categorie de vârstă. Am mărit durata reprizelor pentru că am vrut să dezvoltăm rezistenţa în regim de joc. Au fost două teste foarte utile”, ne-a declarat profesorul Viorel Alexandru.

Pentru LPS Brăila au evoluat portarii Alexandra Perianu, Daria Ene şi jucătoarele de câmp Claudia Stroe, Laura Surdu, Mădălina Mănăilă, Adelina Iordache, Sara Hodiş, Mădălina Toma, Maria Alexandru, Melania Marin, Cristina Surdu, Denisa Ion, Anca Popescu, Marina Şişu. Nicoleta Petre a fost plecată la o acţiune a Centrului Naţional de Excelenţă în handbal.