Duș rece pentru jucătoarele de la HC Dunărea

* formația brăileană a pierdut cu 29-30 partida din Polivalentă cu Rapid București * Elena Șerban a parat două aruncări de la 7 metri și a avut în total 16 parade în acest meci * Decathlon Brăila, prin directorul Andra Mugioiu, a premiat cele mai bune handbaliste de la HC Dunărea în primele patru etape

Înainte de startul partidei dintre HC Dunărea și Rapid București,  magazinului Decathlon Brăila, prin directorul Andra Mugioiu, a premiat cele mai bune handbaliste ale formației brăilene în primele patru etape ale turului Ligii Florilor. Premiatele au fost Elena Șerban, Amanda Kurtovic, Jessica Quintino și Paula Rodrigues.

Fără Kanaval, care se află în recuperare și cu braziliencele obosite după cele 18 ore de mers cu avionul, după participarea la calificările pentru mondialele de la anul, HC Dunărea nu a avut forța și luciditatea necesară pentru a se impune în partida cu Rapid București. Mai mult, echipa brăileană a suferit prima înfrângere din acest sezon competițional și din postura de lider, a coborât pe locul al patrulea în Liga Florilor.

Meciul a început într-o notă echilibrată. Fernandez a marcat pentru Rapid dar formația brăileană a înscris de două ori și conducea cu 2-1 în minutul 3, după golurile marcate de Tamires și Da Rocha. Popa a egalat la 2-2, a fost 3-3 în minutul 5, după care Rapidul a înscris de patru ori la rând prin Chiricuță și Badea de trei ori, iar formația bucureșteană s-a desprins la 7-3. A fost o perioadă în care Șerban a parat o aruncare de la 7 metri, executată de Tîrcă. Cu toate că în acest joc Elena Șerban a avut 16 parade, la capătul primului sfert de oră Rapidul conducea cu 10-5, iar în minutul 25 cu 15-9. Pe finalul primei reprise, HC Dunărea a avut o prestație mai apropiată de valoarea lotului, astfel că după primele 30 de minute era condusă la doar două goluri, 14-16.

HC Dunărea s-a apropiat la doar un singur gol de adversara sa, 17-18, în minutul 34 și putea să mențină acest declaj dacă Amanda Kurtovic nu ar fi irosit o aruncare de la 7 metri. Rapid a avut în continuare o prestație foarte bună în ambele faze ale jocului și s-a distanțat din nou la șase lungimi, 23-17, în minutul 41. La fel ca și în prima parte, HC Dunărea a fost mai sigură pe ea în faza de apărare, a gafat mai puțin în atac și s-a apropiat de adversara sa la două goluri în minutul 51. Însă de data aceasta handbalistele pregătite de Morten Soubak nu au reușit decât să evite o înfrângere la scor, pentru că Rapidul, fără să forțeze pe final, s-a impus cu 30-29.

Pentru HC Dunărea au marcat Udriștioiu 8 goluri, Rodrigues 5, Da Rocha 4, Kurtovic 3, Epureanu 2, Tamires 2, Quintino 2, Araujo 1, Safta 1, Jacobsen 1, iar pentru Rapid au înscris Carlos 6 goluri, Badea 4, Constantinescu 4, Fernandez 4, Trifan 2, Chiricuță 2, Popa 2, Tîrcă 2, Hernandez 1, Ilie1, Lefter 1, Dragomir 1.