Duş rece în prima deplasare pentru Sportul Chiscani

• formaţia pregătită de Georgel Pascu a pierdut cu 3-0 la Sporting Lieşti • după acest eşec, Sportul Chiscani a coborât pe locul al 10-lea

Sportul Chiscani a pierdut la scor de neprezentare primul meci susţinut în deplasare la Sporting Lieşti şi a coborât pe locul al 10-lea în clasamentul Seriei întâi. Claudiu Boariu (min. 25) l-a ţinut în careu pe Sprânceană şi Sporting a deschis scorul în urma unui penalty transformat de Adamache. În minutul 36 după un triunghi de pase între Bogdan Dumitru, Adamache şi Sprânceană mingea i-a revenit lui Adamache, iar mijlocaşul gazdelor a realizat “dubla” şi a stabilit şi scorul primei reprize, 2-0 pentru Sporting Lieşti. După primirea celui de-al doilea gol Sportul Chiscani a avut o mare ocazie de gol prim Marius Ion însă mingea şutată de atacantul oaspeţilor a fost scoasă de pe linia porţii de Bogdan Dumirtru. Marius Ion şi-a mai încercat o dată şansa de la distanţă însă portarul gazdelor, Vădeanu, a fost la post. În minutul 65 Sprânceană a şutat la colţul lung şi a stabilit scorul final al partidei, 3-0, pentru Sporting Lieşti. Pe fondul unui joc echilibrat gazdele au mai irosit o mare ocazie de gol prin Lovin care a trimis mingea în transversală, însă pe lista ratărilor la Sporting Lieşti şi-a mai trecut numele şi atacantul Yurgen, dar şi oaspeţii au avut două şanse de a înscrie prin Marius Ion şi Vali Durbacă.

“A fost un meci frumos, s-a jucat fotbal, iar spectatorii au avut ce vedea. Am câştigat meritat acest joc şi sper să ne menţinem pe aceeaşi linie”, a declarat antrenorul Ionuţ Neculce.

“Lipsă totală de atitudine din partea noastră, gazdele au mai primit şi câteva bonusuri însă noi suntem principalii vinovaţi pentru acest eşec”, a precizat la rândul său instructorul Georgel Pascu.

Sporting Lieşti: Vădeanu - Filimon, Sandu, Preda, B. Dumitru - Cană, Manea, Adamache, Srânceană - Bârlădeanu, Yurgen. Au mai jucat Balaban, Lovin, Popov şi Serea.

Sportul Chiscani: Ghighimoc - C. Boariu, Smeu, Pârlog, Huţu - L. Boariu, Costache, Bogoş, Stângaciu - M. Ion, V. Durbacă. Au mai jucat Chiriac, Techiu, Dobrin şi Cireaşă.