A doua înfrângere ruşinoasă în turneul play out

Formaţia brăileană a suferit cea de-a doua înfrângere din turneul play out, una la scor la Galaţi şi a coborât pe  penultimul loc. Dar, la fel ca şi la Brăila, nu doar înfrângerea a fost ruşinoasă ci mai ales evoluţia elevilor lui Alin Pânzaru. De altfel, la pauză şi la finalul partidei, mai în glumă, mai în serios, Pânzaru le-a spus celor de la Brăila că părăseşte echipa. Şapte minute au rezistat brăilenii fără să primească gol pe stadionul Dunărea. Dar în acel  moment fostul atacant al Daciei Unirea, Marius Matei a rămas singur cu portarul Comănescu şi a deschis scorul. Oricum, chiar dacă nu ar fi marcat, atacantul gălăţean ar fi primit penalty pentru că a fost busculat de Comănescu, iar CF Brăila ar fi rămas în inferioritate numerică. Dacă la primul gol a greşit portarul brăilean, la următoarele două vina i-a aparţinut în exclusivitate lui Laurenţiu Ivan. Şi, cu toate că nu s-au antrenat prea mult în săptămâna  premergătoare partidei, au refuzat să intre în cantonament şi au venit doar la meci, gălăţenii au dat dovadă de caracter şi conduceau deja la scor de neprezentare, încă din minutul 28. Matei a profitat de gafa lui Ivan şi, în minutul 20, a dus scorul la 2-0, iar Neagu, cu un şut superb la colţul lung, în minutul 28, a făcut ca tabela să arate 3-0 pentru Dunărea Galaţi. În prima repriză brăilenii au replicat palid prin Câmpeanu şi Iordache, iar în aceste condiţii gălăţenii au plecat la cabine cu un avantaj substanţial de trei goluri.

Starea de apatie s-a păstrat şi în repriza a doua

La pauză, Alin Pânzaru a stat foarte puţin în cabină apoi a ieşit pe marginea terenului şi le-a spus celor de pe  banca de rezerve că de luni nu se mai prezintă la echipă. Cu jucători precum Claudiu Ionescu, un fotbalist  supraponderal care, potrivit aprecierilor suporterilor brăileni, ar fi mai potrivit pentru emisiunea MasterChef decât pentru fotbal şi cu un Câmpeanu pe post de "dirijor" în loc de cel pentru care este plătit, cel de atacant, CF Brăila nu a arătat altfel în partea a doua a partidei. De altfel, cu excepţia lui Spiridon, care cât de cât s-a mai zbătut în prima repriză, pentru că la pauză fiind accidentat a fost schimbat, toţi ceilalţi jucători au făcut figuraţie în teren. CF Brăila, cu patru juniori în teren în repriza a doua, ar fi putut marca prin Roşu, însă, în locul unui lob peste portarul Costea, brăileanul a şutat pe lângă poartă. Nici Câmpeanu nu a profitat de pasa foarte bună a lui Stângaciu şi oaspeţii nu au reuşit să marcheze nici măcar golul de onoare. Cu toate că nu au mai forţat, gălăţenii au mai înscris odată prin Bâtfoi şi Dunărea a câştigat cu 4-0 şi a urcat pe locul al patrulea în clasamentul play out, în timp ce formaţia brăileană se îndreaptă încet, dar sigur, spre Liga a III-a.

CF Brăila: Comănescu - Petean, Spiridon (min. 46: Vlad), Ivan,
Necoară - Roşu, Ochia, Frunză, Dima (min. 24: Iordache) -
Câmpeanu, Cl. Ionescu (min. 66: Stîngaciu).