A doua înfrângere pentru elevii lui Pânzaru

Cu toate că rezultatele directe din ultima vreme o dădeau favorită la victorie, sâmbăta trecută pe Municipal, CF Brăila a pierdut fără drept de apel disputa cu Gloria Buzău. Doi fotbalişti care au trecut şi pe la Brăila, Pălimaru şi Dăniţă, au semnat golurile victoriei pentru gruparea din Crâng. A fost o întâmplare nefericită sau, din nou, aşa cum susţin majoritatea suporterilor prezenţi la stadion, totul a fost cusut cu aţă albă? Scenariul şi scorul din acest joc a fost identic cu cel din turul campionatului trecut.
Referitor la acest meci, încă o dată s-a demonstrat că la CF Brăila nu există fundaşi centrali de meserie ci doar soluţii de compromis, aşa cum, în clipa de faţă, Alin Pânzaru nu are niciun atacant pursânge.
Brăilenii au bifat cea de-a doua înfrângere consecutivă, prima pe teren propriu, la capătul unei partide care a ridicat multe semne de întrebare. Oaspeţii au deschis scorul în minutul 2 când Pălimaru a profitat de o neînţelegere între Necoară şi portarul Mitrea. Brăilenii au început cursa de urmărire pentru a restabili egalitatea însă mingea şutată de Frunză (min. 5) a fost reţinută, în doi timpi, de Stoicescu iar după un un-doi între Frunză şi Onofraş mingea a ajuns la Stelian Nicoliţă însă atacantul nu a reuşit să marcheze. Pe fondul dominării brăilene, buzoienii au iniţiat două contraatacuri tăioase însă Mitrea (min. 16) a reuşit să scoată de la vinclu mingea şutată de Ghiţă, iar două minute mai târziu portarul brăilean a deviat în corner mingea trimisă de Răducă. Ghiţă a centrat din corner dar Pălimaru a şutat peste transversală. CF Brăila a avut o mare şansă de a restabili egalitatea în minutul 21, însă, de la doar cinci metri, Puşcaşu nu a reuşit să-l învingă pe Stoicescu. Au urmat două şuturi de la distanţă expediate de Onofraş şi Iordache dar nici acestea nu au schimbat pe tabela de marcaj. Şi, când toţi jucătorii se pregăteau de pauză buzoienii au beneficiat de un corner, Ghiţă a centrat în careul gazdelor, iar Dăniţă l-a executat pe Mitrea şi Gloria Buzău avea un avantaj de două goluri după primiul act al meciului.

Joc fără orizont şi în actul al doilea

În repriza a doua gazdele au alergat după gol însă acţiunile lor au fost la fel de previzibile, ca şi în prima repriză, pentru elevii lui Viorel Ion. La două minute de la reluare, Vlaicu a respins de undeva de lângă linia porţii mingea şutată de Spătaru. A urmat o dominare sterilă a gazdelor, întreruptă în minutul 64 de o fază ceva mai clară de gol iniţiată de Sorin Frunză şi continuată de Nicoliţă, numai că atacantul CF-ului reluat mingea prea slab ca să-l poată învinge pe Stoicescu. Până la finalul meciului, brăilenii au avut posesia mingei dar golul mult aşteptat de cei 400 de suporteri nu a venit, iar Gloria Buzău s-a impus cu 2-0 pe Municipal.

CF Brăila: Mitrea - Spiridon, Necoară (min. 46: Spătaru), Ivan, Stănciulescu - Dima, Frunză, Puşcaşu, Iordache (min. 75: Olenic) - Onofraş (min. 61: Radu), S. Nicoliţă.
Gloria Buzău: Stoicescu - Vlaicu, Dăniţă (min. 84: Amet), Ghinea, Ghiţă - Popescu, Dumitrescu, Marcu, Tigoianu (min. 36: Burlacu) - Răduca (min. 75: Voicu), Pălimaru.