Două meciuri grele pentru Dacia Unirea în această săptămână

• formaţia brăileană joacă astăzi, de la ora 17.00, la CS Mioveni • sâmbătă, de la ora 12.00, pe Municipal, brăilenii vor evolua în compania echipei  AFC Hermannstadt

Săptămână importantă pentru Dacia Unirea, cu două meciuri dificile, însă dacă va obţine puncte, mai poate face un pas decisiv spre salvarea de la retrogradare.

Astfel, astăzi, de la ora 17.00, în etapa a 31-a a Ligii a II-a formaţia de la Dunăre, locul al 15-lea, va evolua în deplasare, la CS Mioveni, grupare aflată pe poziţia a opta în clasamentul Ligii a II-a. Brăilenii au moralul ridicat după victoria concludentă din runda precedentă şi pot spera la o victorie, una care i-ar menţine în afara zonei “nisipurilor mişcătoare” ale zonei retrogradării.

Partida de pe Municipal, din tur, s-a încheiat la egalitate, 2-2, Cosmin Mihai şi Alexandru Pop au înscris pentru gazde în prima repriză, Ayza şi Daniel Ene au marcat pentru CS Mioveni în repriza a doua.

Sâmbătă, în etapa a 32-a a Ligii a II-a, de la ora 12.00, Dacia Unirea va primi pe Municipal vizita echipei de pe locul al doilea, AFC Hermannstadt. Echipa sibiană vine după şapte victorii consecutive şi este favorită la obţinerea tuturor punctelor puse în joc şi în partida de la Brăila.

În tur AFC Hermannstadt s-a impus cu 3-2 pe teren propriu. Formaţia sibiană a condus cu 3-0 în minutul 49, pentru gazde au înscris Bogdan Rusu (min. 7), Sabin Lupu (min. 36) şi Lucian Dumitru, iar golurile Daciei Unirea au fost marcate de Andrei Banyoi (min. 88) şi Alexandru Pop (min. 92).