Două faze fixe au decis soarta amicalului

Este adevărat că nici starea suprafeţei de joc nu a fost una acceptabilă, însă, pe acelaşi teren au evoluat şi jucătorii de la Dunărea Călăraşi, iar prestaţia lor a fost una superioară celei a brăilenilor. Ambiţioşi şi agresivi, uneori chiar peste limita regulamentului, jucătorii de la Dunărea au trecut pe lângă gol în minutul 17 când, din lovitură liberă, Şerban a trimis mingea în transversala porţii apărate de Popa. Patru minute mai târziu gazdele au deschis scorul, Şerban a centrat din corner, Mitrea a rămas pe linia porţii şi, de la patru metri, Popescu a trimis mingea în plasa porţii brăilene. Ajutate discret de arbitrul de centru, gazdele au mai primit câteva lovituri libere în marginea careului brăilean dar Petre şi Canda nu au găsit spaţiul porţii. Nu acelaşi lucru s-a întâmplat în ultimul minut de joc al primei reprize când, tot după o fază fixă, Canda a centrat în careul oaspeţilor, Ignat a ezitat şi, de lângă el, Stanciu a marcat pentru 2-0.

Dominare sterilă a brăilenilor

În repriza a doua, brăilenii au echilibrat jocul, s-au apropiat în dese rânduri de careul advers însă nu au avut om de gol. CF Brăila ar fi putut reduce din diferenţă la trei minute de la reluare dar, după o pasă foarte bună a lui Frunză, Ndigwe a şutat pe lângă poartă. În minutul 50 Spătaru a lobat mingea peste Olteanu, jucătorul gazdelor a făcut henţ clar în careu dar arbitrul nu a acordat penalty. În minutul 62 Frunză a şutat de la marginea careului, dar mingea a şters bara din stânga a porţii gazdelor. Încă din primul minut al reprizei secunde la CF Brăila a intrat şi noua achiziţie, Claudiu Ionescu, iar mijlocaşul a intrat în multe combinaţii cu Frunză, Spătaru sau Ndigwe însă niciuna dintre aceste acţiuni nu s-au soldat cu gol.
"Fizic ne-am prezentat bine, ne-au lipsit ambiţia şi motivaţia, iar pe undeva îi înţeleg pe jucători pentru că terenul a fost unul greu", a declarat la final Alin Pânzaru.

CF Brăila: Mitrea (min. 30: Leu; min. 60: Comănescu) - Spiridon, Olenic (min. 56: Ochia), Ignat, Necoară (min. 74: Colilie) - Dima (min. 46: Cazan), Ivan (min. 56: Petean), Neagoe (min. 46: Cl. Ionescu), Frunză (min. 72: Stângaciu), Iordache (min. 46: Spătaru) - Ndigwe.
Dunărea: Popa - Lupaşcu, Topor, Popescu, Olteanu - Uzuneanu, Petre, Şerban, Andrei - Stanciu, Canda.
Au mai evoluat, Drăgăniţă, Gheorghe, Tudor, Matei, Căinaru, Nicodim.