Dinamo Salcia Tudor a realizat surpriza etapei a 28-a

Primele clasate şi-au respectat blazonul şi au obţinut victorii concludente în etapa a 28-a. Lidera, Viitorul 2 Ianca, pentru care au înscris Priceputu (min. 27), Toni (min. 30, 48, 78), Irimia (min. 37), Ghiţă (min. 50, 70), Sterpu (min. 65, 85), a realizat scorul etapei, 9-0, în partida cu AS Bordei Verde de pe stadionul "Ştefan Vrăbioru". Cu acest succes elevii lui Viorel Ciucaşu au făcut un pas decisiv pentru cucerirea primului titlu judeţean al Ligii a V-a. Viitorul Cireşu s-a impus cu 4-1 la Voinţa Făurei Sat, iar ocupanta locului al treilea, Voinţa Găiseanca, a câştigat cu 6-2 la Horia. Surpriza etapei a fost realizată de Dinamo Salcia Tudor, care s-a impus cu 3-2 pe teren propiu în faţa celor de la Avântul Mircea Vodă. Cu toate că oaspeţii plecau cu prima şansă la victorie în acest joc, în minutul 65 gazdele aveau un avantaj de două goluri, după reuşitele lui Munteanu şi Băjan. Cobzaru a redus din diferenţă în minutul 70, însă Decu (min. 75) a refăcut avantajul de două goluri al gazdelor. Cu cinci minute înainte de final oaspeţii au mai înscris o dată prin M. Vizireanu, însă meciul s-a încheiat cu victoria echipei Dinamo Salcia Tudor. FC Urleasca s-a mobilizat şi a câştigat cu 2-1 meciul cu Voinţa Bărăganul, Dumitrescu şi Spătaru au marcat pentru învingători, Dimache pentru formaţia vizitatoare. După 28 de etape pe primul loc se află Viitorul 2 Ianca 76 puncte, pe locul al doilea Viitorul Cireşu 71 puncte, iar pe al treilea Voinţa Găiseanca 64 puncte.