Dinamo, calificată abia după prelungiri | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dinamo, calificată abia după prelungiri

Dinamo Bucureşti a avut nevoie de prelungiri pentru a obţine calificarea în optimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, miercuri seara, când a învins formaţia de ligă secundă AFC Fortuna Poiana Câmpina cu scorul de 5-2 (0-0, 2-2), pe stadionul Ilie Oană din Ploieşti.
Poiana a deschis scorul prin ex-dinamovistul Ionuţ Cioinac (51), îndepărtat de la echipa din şoseaua Ştefan cel Mare după ce a marcat un autogol şi a comis un penalty în meciul din primăvară cu Viitorul Constanţa (1-2). Dinamo a întors scorul, prin dubla lui Dorin Rotariu (61, 63), dar câmpinenii au restabilit egalitatea, prin Valentin Munteanu (71), şi meciul a ajuns în prelungiri. Echipa lui Flavius Stoican a început în forţă timpul suplimentar, marcând de trei ori, prin polonezul Kamil Bilinski (91, 96) şi Dorin Rotariu (111).
De asemenea, Ceahlăul a avut nevoie de prelungiri pentru a trece de SC Bacău, marcând 4 goluri în doar 20 de minute, după 90 de minute scorul fiind 1-1.

Prima victorie a lui Mulţescu

Într-un alt meci, Petrolul Ploieşti s-a calificat fără probleme în optimile de finală ale Cupei României-Timişoreana la fotbal, după ce a învins cu scorul de 3-0 (2-0) formaţia de liga a treia CS Unirea Jucu, într-un meci disputat pe Cluj Arena.
Petroliştii, la prima victorie cu Gigi Mulţescu pe banca tehnică în acest mandat, s-au impus prin golurile marcate de Victoraş Astafei (24, 57) şi Patrick Nkoyi (31), care au fost protagoniştii mai multor ratări.
Tot miercuri s-au mai calificat în optimi CFR Cluj (2-0 cu Viitorul Axintele) şi FC Braşov (3-1 cu Chindia Târgovişte). Marţi au obţinut biletele pentru faza următoare Pandurii Tg. Jiu, Oţelul Galaţi, CSMS Iaşi, Rapid CFR Suceava, ASA Tg. Mureş şi Rapid Bucureşti.

Rezultatele zilei a doua a şaispezecimilor:

CS FC Viitorul Axintele (III) - FC CFR Cluj 1907 0-2 (0-2), stadion Comunal - Axintele (Ialomiţa)
A marcat: Ferebory Dore (26, 35).
Arbitru: Marian Barbu (Făgăraş); arbitri asistenţi: Stelian Slabu (Braşov), Daniel Vlase (Galaţi); arbitru de rezervă: Eduard Ioniţă (Constanţa)
Observatori: Dan Petrescu (Bucureşti) - CCA, Gabriel Oprea (Snagov) - FRF

FC Chindia Târgovişte (III) - FC Braşov 1-3 (0-2), stadion Eugen Popescu - Târgovişte
Au marcat: Dragoş Pătru (62), respectiv Liviu Ganea (31), Diogo Santos (43), Horia Popa (73).
Arbitru: Dragoş Istrate (Bucureşti); arbitri asistenţi: Dragoş Mihai Iliescu (Craiova), Daniel Mitruţi (Craiova); arbitru de rezervă: Viorel Nicuşor Flueran (Craiova)
Observatori: Constantin Ştefan (Bucureşti) - CCA, Vasile Mihu (Constanţa) - FRF

Sport Club Bacău (II) - FC Ceahlăul Piatra Neamţ 1-5 (0-0), după prelungiri, stadion Letea - Bacău
Au marcat: Cornel Mihai Căinari (68), respectiv Andrei Marc (90^4), Andrei Pavel (91), Doru Popadiuc (99, 103, 111).
Arbitru: Iulian Dima (Bucureşti); arbitri asistenţi: Daniel Hulubei (Vaslui), Iulian Cătălin Brînză (Botoşani); arbitru de rezervă: Mihai Amorăriţei (Câmpina)
Observatori: Sorin Boca (Iaşi) - CCA, Ciprian Anton (Suceava) - FRF

CS Unirea Jucu (III) - FC Petrolul Ploieşti 0-3 (0-2), Cluj Arena - Cluj-Napoca
Au marcat: Victoraş Astafei (24, 57), Patrick Nkoyi (31).
Arbitru: Florin Andrei (Târgu Mureş); arbitri asistenţi: Ciprian Florin Danşa (Oradea), Mihai Marius Marica (Bistriţa); arbitru de rezervă: Sergiu Popa (Aiud)
Observatori: Aron Huzu (Sibiu) - CCA, Costin Dan (Zalău) - FRF

AFC Fortuna Poiana Câmpina (II) - Dinamo Bucureşti 2-5 (0-0, 2-2), după prelungiri, stadion Ilie Oană - Ploieşti
Au marcat: Ionuţ Cioinac (51), Valentin Munteanu (71), respectiv Dorin Rotariu (61, 63, 111), Kamil Bilinski (91, 96).
Arbitru: Paul Unimătan (Zalău); arbitri asistenţi: Daniel Demetrescu (Râmnicu Vâlcea), Alexandru Mihăilă (Râmnicu Vâlcea); arbitru de rezervă: Ionuţ Coza (Cernica/IF)
Observatori: Iosif Olah (Sfântu Gheorghe) - CCA, Dorinel Dincă (Călăraşi) - FRF

Aseară au fost programate partidele AFC Săgeata Năvodari (II) - FC Viitorul Constanţa (stadion Flacăra), CS FC Caransebeş (II) - CS Universitatea Craiova (stadion Municipal"), CS FC Bihor Oradea (II) - FC Universitatea Cluj-Napoca (stadion Iuliu Bodola - Oradea), CS Mioveni (II) - AFC Astra Giurgiu (Complexul Sportiv Nicolae Dobrin - Piteşti) şi ACS Berceni (II) - FC Steaua Bucureşti (stadion Comunal).

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289