Dinamo şi Petrolul, calificate în semifinalele Cupei României -Timişoreana

Dinamo Bucureşti s-a calificat în semifinalele Cupei României-Timişoreana la fotbal, miercuri seara, pe stadionul din şoseaua Ştefan cel Mare, după ce a învins pe Pandurii Tg. Jiu cu scorul de 1-0 (0-0).
Unicul gol al partidei a fost reuşit de Dragoş Grigore (62 - penalty). Dinamo a dominat prima repriză şi a ratat mai multe ocazii, prin Elton Figueiredo (9, 44), George ţucudean (10, 24), Mansaly Boubacar (21), iar oaspeţii au replicat prin Alex Dos Santos (30).
În partea secundă, Alex Curtean (56) şi Dos Santos (59) au creat pericol la cele două porţi, după care Dinamo a deschis scorul, prin Dragoş Grigore (62), dintr-un penalty acordat pentru henţul lui Iulian Mamele.
Gorjenii au introdus şi al treilea atacant, iar meciul s-a desfăşurat pe contre în ultima sa parte. Mamele a intervenit salvator în faţa lui Ţucudean (83), iar apoi Bălgrădean a fost providenţial la şutul lui Admir Adrovic (86). Tot muntenegreanul a fost aproape de gol în prelungiri, şutul său trecând milimetric pe lângă poartă. Ţucudean a ratat singur cu portarul Răzvan Stanca, potrivit Agerpres.
La meci au fost 5.139 spectatori, potrivit organizatorilor. Interesant este că în fiecare echipă s-a aflat câte un Elton, Figueiredo la gazde şi Da Silva la oaspeţi. Şi în sezonul trecut, Dinamo a eliminat-o pe Pandurii din Cupa României.

Victorie în prelungiri

La rândul său, echipa Petrolul Ploieşti, deţinătoarea trofeului, s-a calificat în semifinalele Cupei României - Timişoreana, după ce a învins, miercuri, pe teren propriu, cu scorul de 4-2 după prelungiri, formaţia FC Vaslui, în sferturile de finală ale competiţiei.
Golurile învingătorilor au fost marcate de Fernandez 37, Hoban 90^3, Geraldo 99 şi Romario 103, în timp ce pentru oaspeţi a înscris Celeban, în minutele 27 şi 70.
La partida de la Ploieşti au asistat aproximativ 8.000 de spectatori. Galeria Petrolului Ploieşti a protestat în urma incidentelor cu jandarmii de dinaintea meciului de campionat cu Steaua şi au intrat în peluza stadionului. Până la intrarea suporterilor, în peluză a fost afişat următorul banner: "Domneşti, Ploieşti, Pungeşti...România, unde eşti?".
În semifinalele Cupei României - Timişoreana s-a mai calificat echipa Astra Giurgiu. Aseară era programată partida dintre Oţelul şi Steaua, ultimul sfert de finală al competiţiei.