Dinamic Unirea a pierdut, 2-6, amicalul cu Suporter Club Brăila

* echipa de juniori A1 a clubului gazdă a jucat timp de 60 de minute de la egal la egal cu adversara din Liga a V-a * cu un atacant pe post de portar, în repriza a doua, Dinamic Unirea a primit gol după gol la aproape toate șuturile pe spațiul porții expediate de jucătorii lui Suporter Club

Suporter Club Brăila a câștigat și cel de-al doilea amical susținut pe terenul echipei Dinamic Unirea, în compania echipei de juniori A1 a acestui club. Scorul, 6-2, pentru echipa din Liga a V-a este mai puțin important, scopul acestei dispute a fost benefic ambelor formații. Dinamic Unirea, cu echipa de juniori A1 pregătită de Cristi Baltă și Bogdan Grigore, care este pe primul loc în Campionatul Județean la această categorie de vârstă, a jucat de la egal la egal cu Suporter Club în prima repriză. Jucătorul gazdelor, Vlad Toma, putea marca în minutul 10, însă cinci minute mai târziu golgheterul celor de la Suporter Club, Bălănică, a deschis scorul. Dinamic Unirea a fost apoi mai activă în atac și a reușit să restabilească egalitatea prin Mario Buzatu, în minutul 36. Cu trei minute înainte de pauză, echipa din Liga a V-a a trecut din nou în avantaj, după un gol marcat de I. Băutu, cu largul concurs al portarului echipei gazdă, Mihalache, dar cu precizarea că acesta nu este portar ci atacant. Prima repriză se putea încheia la egalitate, însă Sebi Rancea a irosit o mare ocazie de gol, singur cu Viroagă.

Cu un atacant în poartă, Dinamic Unirea a primit gol în partea a doua aproape la fiecare șut pe spațiul porții. Fătu (min. 60) a marcat al treilea gol al oaspeților, a urmat apoi o “dublă” semnată de Ionuț Stan și în minutul 69 era 5-1 pentru Suporter Club. Dinamic Unirea a redus din diferență prin Recuci (min. 72), iar Andrei Aurică, fotbalistul care a trecut și pe la Academia de Fotbal a lui Gică Hagi, a stabilit scorul final al amicalului, 2-6, în minutul 81.

Ambele formații au arătat o creștere valorică, față de întâlnirea anterioară.

“A fost un meci plăcut, un antrenament util. Suntem pe primul loc în campionatul juniorilor A1 și vrem să câștigăm această competiție”, a declarat Stelian Gheorghiță, președintele clubului Dinamic Unirea.

“Lotul a fost întărit în această iarnă, echipa a crescut în omogenitate după amicalele pe care le-am susținut, suntem pe un drum bun. Promovăm cu încredere tineretul”, a spus la finalul jocului Șerban Trofin, managerul clubului din Liga a V-a.

Dinamic Unirea: Mihalache – Toma (min. 12: Tarasov), Drăgan, Rădulescu, Dragnea – Tănase, Ene, Rancea, Recuci, M. Ion – Buzatu. Au mai jucat: Buhai, Popa, Ciocan.

Suporter Club Brăila: Viroagă - I. Băutu, Moise, Paraschiv, Burtea – Popa, Andrei, Fătu, Gurău – F. Băutu, Bălănică. Au mai jucat: Grama, Stan, Decu, Aurică, Vizireanu.