Dinamic Unirea, Gloria Movila Miresii şi Viitorul Cireşu, lideri în Liga a V-a

• Voinţa Găiseanca a întors rezultatul în favoarea sa, după ce a fost condusă cu 3-0 la pauză • fraţii Alexandru şi Mihai Popa au realizat câte un hat trick

Partidele din Liga a V-a devin mai interesante odată cu trecerea timpului, pe măsură ce ne apropiem de mijlocul turului echipele devenind din ce în ce mai omogene, ceea ce face ca şi disputele din teren să fie mai interesante.

Au început, totuşi, să apară şi probleme la Comisia de Disciplină, iar în prim plan este o echipă recidivistă în ceea ce priveşte ieşirile în decor, Viitorul Galbenu, formaţie care a mai fost exclusă din campionat din cauza problemelor provocate de spectatori şi de jucători. La Galbenu nu sunt persoane responsabile care să coordoneze activitatea echipei de fotbal şi care să-i facă pe localnici să înţeleagă că un meci de fotbal trebuie să fie guvernat de spiritul de fair play şi atunci intervine Comisia de Disciplină a AJF Brăila care aplică sancţiunile, iar una dintre ele a fost suspendarea terenului de joc.

Etapa trecută, Viitorul Galbenu a condus cu 1-0, graţie golului marcat de Urban în minutul 68 dar în penultimul minut de joc Lungu a egalat pentru Voinţa Plopu, iar în cel de-al doilea minut de prelungire al părţii secunde Irimia a înscris cel de-al doilea gol al oaspeţilor. În  acel moment, câţiva suporteri au pătruns în teren, iar în urma incidentelor, unul dintre cei mai cunoscuţi jucători ai formaţiei vizitatoare, Marius Ghiviciu, s-a ales cu o dublă fractură. Meciul a fost omologat cu scorul de 3-0 în favoarea echipei Voinţa Plopu.

Victoria Deduleşti – Voinţa Găiseanca a fost un alt meci cu probleme, gazdele au condus cu 3-0 la pauză dar formaţia vizitatoare s-a impus cu 4-3, la capătul unei partide în care de la echipa din Deduleşti au fost eliminaţi doi jucători.

Tot în Seria a III-a, liderul, Viitorul Cireşu, pentru care fraţii Alexandru şi Mihai Popa au realizat câte un hat trick, s-a impus cu 6-1 în partida cu Recolta Ciocile. La spectacolul de pe stadionul din Cireşu a contribuit şi Alexandru Ghiorghică, un junior de doar 14 ani care cu acest prilej şi-a făcut debutul în acest eşalon.

Pe primele locuri în Liga a V-a sunt Dinamic Unirea 14puncte, Gloria Movila Miresii 15 puncte şi Viitorul Cireşu 18 puncte.