Derby-ul Dunării de Jos, tranşat de gălăţence. Danubius Galaţi – HC Dunărea 15-14

• echipa brăileană a avut doar 11 jucătoare în lot • cu toate acestea, dacă Druţu, Czeczi şi Axinte nu ar fi ratat trei aruncări de la 7 metri, punctele plecau la Brăila • sâmbătă, de la ora 11.00, HC Dunărea joacă în Polivalentă cu CSM  Bistriţa

Prima etapă a Ligii Naţionale de handbal feminin, prima mare surpriză, vicecampioana României, HC Dunărea a pierdut la limită, 14-15, la Danubius Galaţi, formaţie care an de an nu îşi propune decât menţinerea în acest eşalon. Fără patru jucătoare importante, Cristina Nan, Dziyana Ilyina, Adriana Medvedova şi Marija Sheriova, transferurile lor nefiind încă înregistrate la FRH, deoarece gruparea sportivă brăileană nu a rezolvat problema cu memoriile depuse de fostele jucătoare, Dunărea Brăila a avut o evoluţie palidă însă şi aşa ar fi putut câştiga, dacă Druţu, Czeczi şi Axinte nu ar fi ratat trei aruncări de la 7 metri.

Meciul a fost unul echilibrat în prima repriză, dovadă fiind evoluţia scorului: 4-4 în minutul 7 şi 8-8 după primele 30 de minute. Cu doar 11 jucătoare trecute pe raportul de arbitraj, Florentin Pera nu a avut prea multe soluţii de echipă nici în repriza a doua. Druţu a înscris la primul atac din repriza a doua, iar HC Dunărea a condus pentru prima dată în acest meci. În următoarele minute s-a mers cap la cap, Taivan a restabilit egalitatea, însă în minutul 35 Czeczi a adus din nou în avantaj echipa brăileană. Formaţia antrenată de Pera nu a profitat de faptul că Danubius a evoluat în inferioritate numerică,  Dajana fiind eliminată pentru 2 minute, iar gazdele au egalat la 10-10 prin  Livrinikj. HC Dunărea a mai condus o dată, însă replica gazdelor a fost una foarte bună, Selever, Sheiko şi Balaban au înscris astfel că, în minutul 52, Danubius Galaţi conducea la două goluri, 15-13. Până la finalul partidei brăilencele au mai înscris un singur gol, iar Druţu a irosit şansa de a egala, mingea trimisă cu boltă de ea peste portarul gazdelor a lovit bara şi derby-ul s-a încheiat cu victoria gălăţencelor.

Sâmbătă, de la ora 11.00, în etapa a doua a turului Ligii Naţionale de handbal feminin, HC Dunărea va juca în Sala Polivalentă cu CSM Bistriţa.

Pentru HC Dunărea au înscris Czeczi 3 goluri, Horobeţ 3, Axinte 2, Szucs 2, Druţu 2, Shutska 1, Gheorghe 1, iar pentru Danubius au marcat Sheiko 5 goluri,  Livrinikj 2, Balaban 2, Taivan 2, Conache 1, Selever 1, Marcu 1, Jovanovska 1.