Derby-ul Dunării de Jos, Oțelul Galați – Dacia Unirea Brăila, în direct la DigiSport

* meciul tur al finalei barajului de promovare în Liga a II-a se dispută sâmbătă, la Galați, de la ora 13.30 * returul, o săptămână mai târziu la Însurăței

Una dintre cele mai vechi rivalități sportive este cea dintre județele Brăila și Galați. Indiferent de secțiunea sportivă sau de eșaloanele în care au evoluat echipele rivale, spectacolul a fost garantat. Dintre sporturile de echipă fotbalul rămâne pe primul loc, pentru că de mai bine de 30 de ani, cele două orașe s-au “duelat” în campionat sau în Cupa României.

Tradiția acestor dispute sportive a atras atenția și la nivel național astfel că partida tur a finalei barajului de promovare în Liga a II-a dintre Oțelul Galați și Dacia Unirea Brăila se va juca în direct la DigiSport, sâmbătă, de la ora 13.30.

Ambele partide din sezonul regulat au fost spectaculoase, cu răsturnări de scor, iar în final victoria a revenit de fiecare dată formației brăilene. În tur, la Însurăței, Oțelul a condus cu 1-0 după golul marcat din penalty de Stoian. Dacia Unirea a egalat printr-un gol superb marcat de Zamfir în minutul 70 apoi a preluat conducerea după reușita lui Patrick Petre din minutul 82. Clasa lui Patrick Petre s-a văzut câteva minute mai târziu, când atacantul formației brăilene a reușit și un eurogol, iar Dacia Unirea conducea cu 3-1. În prelungirile părții secunde, formația vizitatoare a marcat din penalty prin Marius Matei, dar în final a fost 3-2, pentru Dacia Unirea.

Partida retur de la Galați a fost, ca de obicei, una peste nivelul valoric al Ligii a III-a, mai precis a fost un joc mai apropiat de cel al primului eșalon fotbalistic. Oțelul a condus cu 1-0, însă prima repriză s-a încheiat la egalitate, 1-1, grației reușitei lui Raphael Stănescu. Fostul jucător dinamovist a realizat “dubla” și echipa lui Florentin Petre s-a impus cu 2-1. A fost însă un joc dramatic, Oțelul putea prelua conducerea în minutul 52 când a beneficiat de o lovitură de la 11 metri, dar Andrei a prins mingea șutată de Gavrilă. Dacia Unirea putea câștiga cu 3-1, dar la ultima fază a meciului Stănescu a trimis mingea în transversală.

Cu siguranță că și partida de sâmbătă va fi una la fel de disputată și cu multe goluri. Pentru că fiecare combatantă se va strădui să obțină un rezultat cât mai bun în perspectiva meciului retur de la Însurăței.