Derby-ul de la Ciresu s-a incheiat nedecis

Daca in runda precedenta oaspetii au facut legea in teren, simbata trecuta gazdele au fost cele care si-au valorificat avantajul terenului propriu. Mai mult, in trei intilniri s-au inregistrat chiar rezultate record.
Derby-ul etapei s-a derulat la Ciresu intre Avintul si Viitorul Ianca si s-a incheiat cu o remiza alba, 0-0, la capatul unui joc mai bun doar in repriza a doua.
Pe stadionul Stefan Vrabioru, CSO Ianca i-a administrat cea de-a treia infringere satelitului gruparii din Insuratei. Dupa ce a fost condusa la pauza cu 1-0, dupa reusita lui Alberto Gagu (min. 32), cea mai experimentata echipa din campionat, trupa lui Mircea Mircescu, a reusit o repriza secunda foarte buna si a intors rezultatul. Baciru a restabilit egalitatea in minutul 63, iar Ionel Gatiu a marcat golul de trei puncte pentru gazde cu 12 minute inainte de finalul intilnirii.
In schimb, in cea de-a treia partida ca importanta, care s-a incheiat tot la egalitate, Victoria Traian - Viitorul Galbenu, fiecare combatanta a inscris de cite doua ori. Gazdele au deschis scorul inca din minutul 13 prin Veber, insa replica oaspetilor a fost prompta si Viitorul Galbenu a reusit sa egaleze pina la pauza prin Serban Feraru. In repriza a doua Feraru a mai inscris o data, Dorian Nistor a egalat si partida s-a incheiat cu un rezultat echitabil.
Singurul succes in deplasare l-a obtinut Avintul Chiscani in deplasarea de la Victoria Dedulesti.
Gazdele au condus cu 1-0 la pauza gratie reusitei lui Moldoveanu (min. 40), insa in repriza a doua formatia din Chiscani a marcat de trei ori prin Ciocan (min. 52), Durbaca (min. 65) si Bogdan (min. 78) in timp ce gazdele doar o singura data prin Barbieru.

Scenarii identice, scoruri identice la Tufesti si Viziru

Scorul etapei a 10-a a fost realizat de CF Braila II, 9-1, in disputa cu CS Faurei. Mindroasa (min. 1, 49) si Harabagiu (min. 7, 9) au realizat cite o "dubla", celelalte goluri ale invingatorilor fiind inscrise de Costache (min. 16), Ciocianu (min. 30), V. Nicolae (min. 65), Constantinescu (min. 68), Negulescu (min. 75), iar golul de onoare al oaspetilor l-a marcat Ciurea in minutul 27.
La Tufesti si Viziru s-au inregistrat scoruri identice 7-0 pentru Recolta si respectiv Tractorul in disputele cu Vointa Gaiseanca si Pressing Braila.
Recolta Tufesti, formatie pregatita de Viorel Cozma a deschis scorul inca din minutul al doilea al intilnirii prin C. Popirtac si, pina la finalul meciului, atacantul gazdelor a mai inscris de trei ori. Pentru Recolta au marcat cite un gol in fiecare repriza Fanel Ghioca si Cazan.
Cu Marian Stavarache la timona, Tractorul a mai bifat un succes, la capatul unei partide care s-a derulat dupa acelasi scenariu ca la Tufesti, si a urcat pe locul al cincilea in clasament. Dragan a perforat poarta echipei Pressing de patru ori, si primul gol l-a inscris tot in minutul al doilea al primei reprize, iar pe lista marcatorilor si-au mai trecut numele Ionel Bratosin, Baicu si Iorga.

Vointa Visani a stat.
Lidera in seria intii este Unirea tricolor Scortaru Vechi, 14 puncte dupa care urmeaza un pluton de cinci formatii cu cite 13 puncte fiecare, ordinea in clasament fiind stabilita de golaveraj, CF Braila III, Vointa Visani, Infratirea Gemenele, Victoria Cazasu si Avintul Mircea Voda.

Sporting Silistea - Unirea Maxineni 2-0
Podiumul este ocupat in ordine de Siretul Vadeni 22 puncte (golaveraj 39-9), Pandurii Tudor Vladimirescu 22 puncte (golaveraj25-4), Steaua Perisoru 19 puncte iar pe pozitia a patra se afla AS Bordei verde cu 16 puncte.