Derby-ul care decide campioana

Formatia braileana a incheiat ieri antrenamentele in vederea jocului cu Oltchim, ultimul meci din runda a 17-a a returului Ligii Nationale de handbal feminin. Firesc, tinand cont de valoarea adversarei, Dunarea vizeaza un singur obiectiv, acela de a se ridica, pe cat posibil, la inaltimea campioanelor en titre.

"Meciul este dificil si totodata motivant pentru noi de aceea trebuie sa incercam sa ne autodepasim pentru a aduce satisfactii atat celor care investesc la echipa, cat si minunatilor nostri suporteri. Se simte o emotivitate in atmosfera, insa, sper sa fie una pozitiva. Am traversat o perioada cu o pregatire mai intensa, am vizionat mai multe meciuri ale viitoarei adversare si sper ca suntem bine pregatite pentru aceasta intalnire. Handbalistele noastre vor mai fi animate de dorinta de a juca bine si pentru faptul ca meciul va fi televizat. Sper sa contribuim si noi la un spectacol sportiv deosebit. Sunt sigura ca Sala Polivalenta va fi plina si vom primi incurajari in momentele mai dificile", a declarat ieri Alexandrina Soare.
Indiferent de rezultat HC Dunarea ramane pe locul al treilea in clasament.
De partea cealalta, in cazul unui succes sau al unui rezultat de egalitate, elevele lui Radu Voina sunt aproape sigure de castigarea celui de-al treilea titlu national, consecutiv.
Oltchim este inaintea acestui meci pe locul al doilea si cu siguranta ca Radu Voina va trimite pe teren formula standard pentru a castiga intalnirea si a reveni in fruntea clasamentului.

Ada Moldovan va fi supervizata de Radu Voina

Partida de la Vilcea s-a incheiat cu victoria categorica a
campionanei, 33-23 insa succesul Oltchimului s-a conturat abia in repriza a doua. HC Dunarea a evoluat foarte bine in prima repriza si a condus de doua ori, odata cu 6-2 apoi cu 8-6.
Oltchimul a restabilit egalitatea in minutul 21, si, pina la pauza, si-a
creat un avans de patru goluri.
In repriza a doua, la gazde a intrat "infanteria grea" si avantajul vilcencelor s-a marit la zece goluri in minutul 40, diferenta care s-a mentinut pina la finalul meciului.
Cea mai prolifica jucatoare braileana a fost Ada Moldovan, care se poate mindri ca a reusit sa-i perforeze poarta Luminitei Hutupan Dinu de noua ori. Convocata la lotul national pentru stagiul de pregatire de la Sighisoara, care va include apoi si cateva jocuri amicale in Danemarca si Germania, Moldovan va da totul astazi in teren pentru a demonstra ca merita increderea care i s-a acordat de catre selectionerul Radu Voina.