Derby cu scântei la Urleasca

• partida Viitorul Cireșu și Victoria Traian s-a încheiat la egalitate, 2-2 • frumusețea partidei a fost umbrită de arbitrajul ezitant al centralului Cristian Vîrgolici, care a creat multe momente tensionate

Etapa a 10-a a Ligii a IV-a a programat derby-ul dintre echipele de pe locurile al doilea, Viitorul Cireșu și al treilea, Victoria Traian și, în linii mari, meciul s-a ridicat la nivelul acestui statut. Dar până la urmă nu echipele au ieșit în evidență ci arbitrul de centru, Cristian Vîrgolici, care a reușit să enerveze ambele tabere. Nu a existat fază importantă să nu se încheie cu un verdict neagreat de vreuna dintre părți. Deși este arbitru de Liga a III-a, după acest meci, unii ar putea spune că și-a greșit vocația. Vîrgolici a arbitrat tendențios în anumite momente și a creat destule momente tensionate.

Jocul în sine a fost frumos, Victoria Traian a dictat ritmul jocului în prima repriză, Viitorul Cireșu a fost superioară adversarei în partea secundă, iar acest rezultat de egalitate, 2-2, este echitabil.

Victoria Traian putea deschide scorul în primul minut, dar Mogoș a ratat din 6 metri singur cu portarul. La doar patru minute distanță, faza s-a repetat cu Goleanu în prim plan, dar atacantul oaspeților nu l-a putut învinge pe G. Matei, din 2-3 metri. Viitorul Cireșu a replicat în minutul 26, printr-un contraatac tăios la capătul căruia Mocanu a trimis mingea razant cu transversala. În minutul 32, după o centrare a lui I. Șerbănescu, portarul echipei gazdă a sărit și a prins mingea, apoi a scăpat-o din mână și Goleanu a îndeplinit o simplă formalitate pentru a deschide scorul. Jucătorii echipei gazdă au cerut fault la portar, dar golul a fost validat. În minutul 36, Goleanu a realizat “dubla”. În acest minut Viitorul Cireșu a declanșat o acțiune de atac, Stelian Nicoliță a fost blocat prin fault, susține el, de un adversar și de la marginea terenului așa s-a văzut, a venit apoi contraatacul celor de la Victoria Traian, finalizat de Goleanu. La ultima fază a primei reprize, Mocanu a marcat un eurogol și la pauză era 2-1 pentru Victoria Traian .

Viitorul Cireșu a irosit două ocazii de a egala prin Niță (min. 47) și Moldoveanu (min. 49). Viitorul a continuat să atace și, în minutul 68, a obținut o lovitură liberă de la 22 m, Percă a șutat plasat, portarul Dinu a deviat mingea în transversală, aceasta a ajuns la Moldoveanu care a restabilit egalitatea, 2-2. Echipa din Cireșu a atacat furibund, însă jucătorii ajunși la finalizare au preferat un dribling în plus și nu au periclitat poarta lui Dinu. În cel de-al doilea minut de prelungire, Balaban putea tranșa partida în favoarea echipei din Traian, dar G. Matei a deviat mingea în corner și jocul s-a încheiat nedecis, 2-2.

Viitorul Cireșu: G. Matei – V. Ion (min. 74: A. Popa), Grecu, Spînu, F. Matei – Niță, Moldoveanu, Percă, Mocanu – A. Radu, S. Nicoliță.

Victoria Traian: Dinu – Drăguț, Preda, Stănciulescu, B. Dumitru – I. Șerbănescu, P. Ioan, Orășanu (min. 80: Andrieș), Mogoș - Goleanu, Bogoș (min. 8: Balaban).

Daous Dava Brăila a realizat scorul etapei

Daous Dava Brăila a realizat scorul etapei a 10-a, 5-1, în deplasare, la CS Făurei. Cătălin Dima a realizat un hat trick (min. 20, 21, 24), Novac (min. 45) și Vioreanu (min. 57) au mai înscris pentru oaspeți, Lacatos (min. 62) a marcat golul de onoare pentru CS Făurei.

AFC Urleasca a fost condusă la pauză cu 1-0 de Tricolorul Lanurile, gol Moroianu (min. 17), însă în repriza a doua echipa vizitatoare a marcat de patru ori, prin Dumitrescu (min. 56), C. Pascu (min. 63, 80), Ciocan (min. 87) și a câștigat cu 4-1.

Dinamic Unirea a pierdut, 1-2, meciul cu ACS Comunal Cazasu. Ionel Dima (min. 67) a marcat pentru echipa gazdă, Pascale(min. 44) și Luchian (min. 87), pentru formația din Cazasu.

Voința Vișani s-a impus cu 2-0 în partida cu Sportul Chiscani. Pentru formația gazdă au înscris Manole, în minutul 19, din penalty și Bulancea, în minutul 26.