Denisa Cosmina Balaban și Darius Techiu, pe podium și la Cupa României

* Balaban a cucerit aurul la 100 m garduri și la 200 m plat la U20, iar la senioare și-a trecut în cont medaliile de argint * Darius Techiu, locul întâi la 110 m garduri la U20

După o săptămână de la performanțele realizate cu prilejul finalei Campionatului național de atletism pentru seniori și tineret, brăilenii Denisa Cosmina Balaban și Darius Techiu, de la grupa profesorului Fănel Ionescu, au fost din nou în centrul atenției la Cupa României, la seniori și la U20.

La 100 m garduri, feminin, Denisa Cosmina Balaban, atletă cu dublă legitimare LPS Brăila – CSM Onești, a cucerit medalia de aur la categoria de vârstă U20, iar la senioare și-a trecut în cont medalia de argint, timpul realizat de brăileancă fiind 13:67 secunde.

Balaban a mai urcat o dată pe prima treaptă a podiumului de premiere la finalul probei de 200 m plat, la U20, iar la senioare a bifat tot un loc doi, timpul realizat fiind 25:02 secunde. Denisa Cosmina Balaban a cucerit aurul la senioare, în proba de ștafetă 4x100 m plat, alături de alte trei atlete de la Onești.

Darius Techiu, atlet cu dublă legitimare LPS Brăila – CSM Onești, a câștigat proba de 110 m garduri la U20, iar cu ștafeta 4x100 m a ocupat poziția a patra.

Balaban și Techiu sunt încă juniori I și în următoarele două săptămâni se vor pregăti pentru europenele din Israel, competiție pentru care și-au îndeplinit baremurile de participare.

Rezultate deosebite, efort deosebit ținând cont de căldura care a fost pe timpul competiției. Baza sportivă din Craiova este ultramodernă însă toată este expusă soarelui, nu ai unde să te ascunzi la umbră, doar dacă ai umbrelă ai parte de umbră. Sezonul în aer liber a fost unul foarte bun pentru ei, Balaban și Techiu au cucerit 17 medalii la juniori I, seniori, tineret și la Cupa României, performanțe deosebite pentru atletismul brăilean. Mai avem la dispoziție două săptămâni și jumătate pentru a ne pregăti pentru Campionatul European de atletism rezervat juniorilor I din Israel”, ne-a declarat profesorul Fănel Ionescu.