Delta Tulcea si Dunarea Galati au furnizat surprizele rundei

Considerata una dintre echipele cu cele mai mari sanse de promovare prin prisma valorii lotului si a experientei sale competitionale, Sportul Studentesc nu reuseste sa-si gaseasca ritmul in Liga a II-a dovada fiind faptul ca nu a reusit sa cistige nici o partida in deplasare pina acum. Studentii s-au impiedicat simbata de "lanterna" seriei I, cu toate ca au condus cu 1-0 in urma reusitei lui Costin Curelea.
In partea a doua a meciului, Jean Vladoiu a facut citeva mutari inspirate, una dintre ele fiind introducerea lui Spinu, mijlocasul gazdelor reusind sa marcheze golul egalizator dupa opt minute de la intrarea in teren.
Una dintre formatiile care au avut un start lansat in acest sezon, Forex, s-a poticnit la Tulcea in fata unei nou promovate care a stiut sa joace la victorie. Delta a deschis scorul in minutul 2, cind Liviu Stefan a inscris direct din lovitura libera iar Ciju, in minutul 12, a ridicat si mai mult moralul gazdelor. Golul total intimplator al lui Marton nu a schimbat cu nimic aspectul jocului. Gazdele au continuat sa domine iar in minutul 63 Nanu a marcat pentru 3-1, stabilind scorul final al meciului.
Forexul ramine pe prima pozitie, dar deja simte in ceafa respiratia fierbinte a echipei CS Otopeni si a concitadinei FC Brasov, cea care simbata i-a umilit cu 4-0 pe jucatorii de la CF Braila. Ex-divizionara A incepe sa spere la promovare, iar CF Braila coboara in zona retrogradarii dupa ce trei sezoane a cochetat cu podiumul, pe perioada turului.

Brailenii alungati de la FC Braila se remarca la alte formatii

Dupa mai multe cautari si incertitudini, Petrolul a reusit sa obtina cea de-a treia victorie din acest sezon si nu in fata oricui ci in fata revelatiei turului, Dunarea Giurgiu, ambele reusite ale gazdelor fiind semnate de Marinescu.
La capitolul surprize poate fi trecut succesul obtinut de Dunarea Galati in disputa cu FCM Bacau. Golul victoriei galatene a fost semnat de Iulian Bogos, un jucator care pina la inceputul actualului sezon a evoluat la Dacia Unirea. Deosebirea dintre Dacia Unirea si CF Braila, numele actual al echipei fanion a Brailei este aceea ca la actuala formatie s-a dus o politica de alungare a tuturor jucatorilor braileni valorosi pentru ca in afara de Bogos au mai fost lasati sa plece Plesa, Ciocea, Ivan, fiind preferati "stranierii", care pina acum nu au reusit sa-si dovedeasca utilitatea.
Viitoarea adversara a formatiei brailene, Gloria Buzau, a cistigat la scor meciul disputat in compania Chimiei Brazi. Dupa o prima repriza incheiata la egalitate, 0-0, Mutiu, Bunica si Hulubei au dus scorul la 3-0 in favoarea gazdelor, golul de onoare al formatiei vizitatoare fiind marcat, din penalty, de Oprea, in minutele de prelungire.
Condusa cu profesionalism de Mihai Ciobanu, FC Botosani a reusit sa plece neinvinsa de la Sacele si sa ramina si dupa aceasta etapa la doar un punct de podium.
Tot o "remiza alba" s-a inregistrat si in partida dintre FC Prefab. Modelul si Poiana Cimpina.