Delta 2013 Dobrogea Tulcea - CFR Constanţa 6-0 (1-0)

Mulţi oameni de fotbal din Brăila şi Galaţi au ţinut să asiste la barajul de promovare de pe Municipalul brăilean iar, pe ansamblu, meciul dintre Delta 2013 Dobrogea Tulcea - CFR Constanţa a fost unul plăcut ochiului. Tulcenii au înscris primul gol prin Chelaru în minutul 13 şi au păstrat avantajul până la pauză însă marile ratări ale primei reprize au aparţinut constănţenilor. În minutul 16 Stavian a trecut în două rânduri pe lângă egalare, iar în minutul 17 Avram a trimis mingea în transversala porţii apărate de Olaru. Portarul Deltei a mai scos, in extremis, un gol ca şi făcut la şutul lui Carapcea (min. 36). Prima repriză s-a încheiat cu un voleu al lui Chelaru şi o paradă a portarului CFR-ului.
Graţie unei condiţii fizice foarte bune, tulcenii au dictat ritmul partidei în partea a doua. La două minute de la reluare, CFR Constanţa a fost din nou la un pas de egalare însă Carapcea, de la doar 4 metri, a şutat pe lângă poartă. Tulcenii au preluat apoi iniţiativa şi în minutul 57 Judeanu a marcat pentru 2-0. A urmat autogolul involuntar al lui Carapcea şi Delta Tulcea avea deja asigurată victoria şi accederea în Liga a III-a. Până la finalul partidei Georgian Butoi a realizat un hat trick iar tulcenii s-au impus cu 6-0, un scor prea sever ţinând cont de evoluţia constănţenilor în acest meci de baraj. Peste 300 de tulceni au sărbătorit împreună cu fanii revenirea echipei Delta în Liga a III-a.
Organizarea meciului a fost ireproşabil realizată de Asociaţia Judeţeană de Fotbal Brăila, fapt remarcat la finalul jocului atât de reprezentanţii celor două echipe, cât şi de invitaţii de la tribuna oficială.

Delta Tulcea: Olaru - Paraschivoiu, Lisandru, Niţor, Măciucă - Judeanu, Butucel (min. 84: Luca), Cazacu (min. 43: Nane), Ghenciu (min. 84: Stamate) - Butoi, Chelaru. Antrenor: Daniel Iftodi.
CFR Constanţa: Popa - Popovici, Stroe, Carapcea (min. 68: Ciochină), Stavian (min. 76: Imbria) - Ghiţă (min. 61: Pletea), Avram (min. 83: Biciu), Chelbosu, Agafiţei - Paraschiv, Muşat. Antrenor: Cătălin Agafiţei.