Debut cu stângul pentru Sportul Chiscani în noul campionat

• după o prestaţie anostă, echipa antrenată de Adrian Baldovin a pierdut cu 1-0 la nou promovata CS Medgidia

Sportul Chiscani a avut o prestaţie slabă în etapa inaugurală a sezonului competiţional 2018-2019 al Ligii a III-a şi a pierdut cu 1-0, pe terenul nou promovatei CS Medgidia. Practic, soarta partidei a fost decisă de o fază fixă în minutul 30, când portarul Constantinescu a fost spectator la şutul destul de modest al lui Alexandru Muscă.

Sportul Chiscani a dominat teritorial, dar steril, până în minutul 30. Oaspeţii au avut o primă şansă de a periclita poarta apărată de juniorul Haralambie Mociu în minutul 15 dar Moldoveanu şi Alin Radu s-au invitat reciproc la minge la 4-5 metri de poartă. Zece minute mai târziu, Lovin i-a pasat în careu lui Iordache, însă acesta, talonat de Bumbac, a şutat peste poartă.

În minutul 30 gazdele au avut prima acţiune consistentă de atac şi au obţinut o lovitură liberă la 25 de metri poziţie centrală, Alexandru Muscă a şutat pe mijlocul porţii, Constantinescu a fost spectator, şi CS Medgidia a trecut în avantaj.

Repriza secundă a început cu o nouă situaţie periculoasă creată de echipa vizitatoare, când Bălan a centrat perfect de pe dreapta, Iordache a deviat mingea, cu capul, dar aceasta a trecut pe lângă poartă.

CS Medgidia a jucat în continuare la menţinerea rezultatului dar a declanşat şi câteva contraatacuri tăioase. Primul s-a derulat în minutul 64, când Mazilu a şutat din careu, iar mingea deviată de unul dintre colegii săi a fost scoasă de pe linia porţii de Preda. Echipa gazdă a mai avut o imensă şansă de a-şi dubla avantajul în minutul 81, dar Dumitru Gheorghe a şutat de la doar 6 metri peste transversală.

Oaspeţii au mai beneficiat de o lovitură liberă dar Moldoveanu a şutat exact în braţele portarului, însă Sportul a mai avut o şansă de a egala, în minutul 85 când, la şutul lui Moldoveanu, Bumbac a trimis mingea razant cu bara propriei porţi.

Sportul Chiscani: Constantinescu (min. 38: Popescu) – Bălan, Preda, Pîrlog, B. Dumitru – Lovin (min. 46: Adamache), Moldoveanu, Chihaia (min. 80: M. Pascu) – Iordache, Coman, A. Radu (min. 38: Mihai).