Debut cu stângul pentru HC Dunărea, în 2022

* formația brăileană de handbal a suferit o înfrângere rușinoasă, 29-32, în partida cu SCM Craiova * o formație craioveană care a venit la Brăila cu doar 10 jucătoare * cu 14 reușite, Melanie Bak a fost MVP-ul partidei

HC Dunărea a început anul 2022 cu o înfrângere rușinoasă în fața unei formații decimate de accidentări și îmbolnăviri cu Covid, SCM Craiova, în etapa a 11-a a Ligii Florilor.

Dar echipa pregătită de Bogdan Burcea, cu un lot de doar 10 jucătoare și cu un sigur portar, Bianca Curmenț, dar care a făcut minuni între buturi, le-a dat jucătoarelor formației gazdă un exemplu de dăruire pentru culorile clubului. Oltencele au luptat la sacrificiu, cu dăruire și au avut în Melanie Bak și Loken Hege două jucătoare și marcatoare de mare clasă.

Mulți dintre spectatorii prezenți spuneau la finalul partidei că haosul produs cu sau fără intenție la HC Dunărea prin schimbarea conducerii administrative, a lăsat urme. Iar acest lucru, contestatarii spun că l-au văzut în teren. HC Dunărea nu a mai arătat ca acea grupare care a învins Buzăul în deplasare și a câștigat “en fanfare” acasă cu campioana en titre, CSM București. Și, pe undeva, poate fi explicabil pentru că multe dintre handbalistele actuale se gândesc să plece de la Brăila. De exemplu, despre Tamires se spune că a semnat deja cu Gloria Bistrița și din vară va pleca de la Brăila. Despre Kurtovic se vorbea la un moment dat că va pleca la București. Și ca ele mai pot fi handbaliste care se gândesc la plecare. Ceea ce înseamnă că atunci când vrei să faci schimbări, trebuie să le faci cu cap și nu din considerente politice. Pentru că nu înfrângerea în sine este de condamnat ci faptul că ea s-a produs pe teren propriu, în fața unei echipe care a venit la Brăila fără șase titulare.

La acest meci parcă am revăzut scenariul din Polivalentă cu Rapid București. O formație care atunci a jucat slab, dar mai slabă a fost prestația echipei HC Dunărea. Ambele partide s-au încheiat cu înfrângeri scontate pentru gruparea de la Dunăre.

Pe ansamblu, HC Dunărea și SCM Craiova au oferit în prima repriză, publicului brăilean un meci extrem de echilibrat, spectaculos, palpitant, cu un handbal de calitate. SCM Craiova a condus cu 3-0 în minutul 4, după golurile marcate de Bak și Loken 2, dar în minutul 6 HC Dunărea a egalat la 3-3, după golul înscris de Araujo. Kanaval și Araujo au distanțat echipa gazdă la două lungimi, 6-4, în minutul 8 și acest decalaj se regăsea pe tabelă și în minutul 14, 10-8. Numai că, în minutul 21, SCM-ul avea din nou un gol avantaj, 13-12, după golul marcat de Bak. Au urmat patru egalități, ultima la 18-18, în minutul 29. Udriștoiu și Kurtovic au înscris în ultimul minut al primei reprize astfel că la pauză HC Dunărea conducea cu 20-18 iar spectatorii brăileni începeau să spere într-un succes al favoritelor.

Repriza secundă nu a adus nimic nou în evoluția echipei gazdă. La HC Dunărea a continuat degringolada în timp ce oltencele au jucat cu sufletul și au reușit să conducă la un gol în mai multe momente. SCM-ul lui Burcea a profitat de spațiile generoase oferite de echipa gazdă în faza de apărare și au reușit să se distanțeze la două goluri, 27-25 în minutul 49. Pessoa a avut cinci minute de excepție când a parat patru mingi astfel că egalitatea s-a restabilit în minutul 53, 28-28. Din acest moment Brăila a mai înscris doar un singur gol, SCM Craiova a marcat de patru ori, astfel că formația din Craiova s-a impus cu 32-29 și a plecat de la Brăila cu toate punctele.

Pentru HC Dunărea au marcat Udriștoiu 7 goluri, Araujo 6, Kurtovic 6, Rodrigues 5, Kanaval 3, Terciu 1, Tamires 1, iar pentru SCM Craiova au înscris Melanie Bak 14 goluri, Loken 5, Andrei 4, Cîrstea 4, Cace 3,Șelaru 2.