Debut cu stângul pentru HC Dunărea în 2019. Retrogradarea din Liga naţională pare inevitabilă

• după o evoluţie lamentabilă, formaţia brăileană a fost învinsă cu 21-19 de CSM Slatina şi rămâne pe locul al 13-lea, unul retrogradabil în Liga Florilor • la finalul partidei, cei mai înfocaţi suporteri au cerut lămuriri conducerii echipei pentru evoluţa mediocră a jucătoarelor • brăilenii au întrebat de ce nu au fost aduse handbaliste valoroase care să salveze echipa de la retrogradare • nu au primit nicio veste bună

Formaţia brăileană din liga naţională de handbal a pornit cu stângul în 2019. Joi, la reluarea turului, HC Dunărea a pierdut cu 21-19 partida cu CSM Slatina şi s-a demonstrat încă odată că lotul grupării handbalistice brăilene este unul sub nivelul acestui eşalon. În jur de 1.000 de spectatori au venit la Polivalentă şi au aşteptat cu sufletul la gură ca favoritelelor să arate o cu totul altă faţă. Dar s-au înşelat pentru că, deşi au condus cu 8-4 în minutul 18, jucătoarele de la HC Dunărea nu au mai înscris niciun gol în următoarele opt minute şi au predat de tot iniţiativa, astfel că în teren legea a făcut-o CSM Slatina.

O parte dintre suporterii echipei gazdă au plecat la jumătatea reprizei a doua, alţii au rămas şi au cerut lămuriri la finalul jocului. Pe parcursul întâlnirii, brăilenii mai înfocaţi au afişat şi un banner în care îi acuza pe George Caranica şi Claudiu Pisică pentru situaţia tragică în care au adus echipa de handbal. Până la urmă, antrenorul Aurelian Roşca a discutat cu suporterii. Brăilenii l-au întrebat de ce nu s-au făcut transferuri şi de ce jucătoarele aflate în lot, unele plătite regeşte, raportat la situaţia din clasament a echipei, joacă aşa de slab. Nu au primit niciun răspuns încurajator!

Iar brăilenii au avut dreptate pentru că la Brăila  jucătoarele sunt plătite lunar pentru prestare de servicii, sume provenite din  bani publici, deci au tot dreptul să le afle.

“Nu înţeleg de ce s-a ofuscat domnul Roşca atunci când i-am spus că jucătoarele primesc sume de bani pe care nu le merită. Şi nu înţeleg de ce nu transferăm una - două handbaliste valoroase, pentru că jucătoare de handbal avem, în condiţiile în care perioada de transferuri se încheie pe 20 ianuarie! Este o echipă plătită din bani publici şi avem dreptul să întrebăm”, spunea, la finalul meciului, unul dintre suporterii înfocaţi ai echipei brăilene, persoană care a dorit să-şi păstreze anonimatul.

Cert este faptul că, după cum a evoluat în această partidă, HC Dunărea nu are nicio şansă să se menţină în Liga Florilor. Iar Antrenorul Aurelian Roşca nu are nicio vină, pentru că lucrează cu un lot de jucătoare moştenit de la fostul antrenor, Dumitru Berbece.

Filmul partidei

HC Dunărea a intrat greu în meci, a înscris doar de două ori în primele zece minute însă nu a primit gol. A urmat o perioadă bună de joc a gazdelor, iar acest lucru s-a reflectat pe tabela de marcaj, HC Dunărea distanţându-se la patru lungimi, 6-2, în minutul 16 şi acelaşi decalaj, 8-4, s-a consemnat şi două minute mai târziu. Din acest moment, însă, echipa pregătită de Aurelian Roşca a evoluat haotic, jucătoarele nu au mai respectat nimic din ceea ce le-a transmis antrenorul, astfel că în minutul 28 s-a restabilit egalitatea pe tabelă, 10-10.

La pauză, scorul a fost egal, 11-11.

Repriza a doua a fost controlată de formaţia vizitatore. CSM Slatina a condus la unu-două goluri până în minutul 40 apoi s-a desprins la cinci goluri, 19-14, în minutul 48 şi partida era jucată. Nu este mai puţin adevărat că în această perioadă a păţii secunde au fost şi câteva decizii controversate ale celor doi arbitri din Buzău, toate în defavoarea formaţiei brăilene. Însă nu aceste decizii eronate au decis soarta partidei.

Iar după o prestaţie lamentabilă, HC Dunărea a pierdut la două goluri diferenţă şi a rămas pe locul al 13-lea, poziţie retrogradabilă.

Duminică, 13 ianuarie, de la ora 17.00, în etapa a 12-a, HC Dunărea va juca în deplasare la Gloria Bistriţa.

Pentru HC Dunărea au marcat Cătălina Preda 5 goluri, Diana Axinte 4, Diana Munteanu 2, Alina Vătu 2, Nicoleta Tudor 2, Elena Dache 2, Iryna Shutska 1, Nicoleta Safta 1, iar pentru CSM Slatina au înscris Alexandra Andrei 6 goluri, Oana Chitacu 4, Hermina Stoicănescu 3, Raluca Dăscălete 3, Clara Vădineanu 2, Lorena Ostase 1, Ştefania Lazăr 1, Geanina Drăghici 1.