Debut cu stângul în noul sezon competiţional al Ligii a III-a

• Sportul Chiscani a pierdut, 2-5, meciul cu Sporting Lieşti • fiecare formaţie a ratat câte un penalty • echipa gazdă şi-a trecut în cont două eurogoluri dar punctele au plecat la Lieşti

Nou promovata Sportul Chiscani a pornit cu stângul în noua stagiune fotbalistică a Ligii a III-a, 2-5, pe teren propriu în partida cu Sporting Lieşti. Un meci cu multe ocazii de o parte şi de alta şi cu câte un penalty ratat de fiecare formaţie. Momentele psihologice ale acestui joc s-au derulat în ultimul minut din prima repriză şi în primul din partea secundă. Condusă cu 1-0 din minutul 44, Sportul putea egala la ultima fază a primei reprize dar Vartolomei a trimis mingea în bara din dreapta a porţii apărate de Vădeanu, iar în minutul 46 Cristian Ciocan a trimis mingea prin faţa porţii dar noul intrat Gabriel Ion nu a reuşit să o împingă în plasă.

Prima ocazie a gazdelor a venit în minutul 5 când Andrei Crăciun a şutat din lovitură liberă de la 22 de metri, dar Vădeanu a scos mingea de la vinclu. Sima a trimis o diagonală de 40 de metri în minutul 21, migea a ajus la Iordache, acesta a şutat la colţul scurt dar un apărător a deviat-o în corner. Sporting a şutat pentru prima dată pe spaţiul porţii abia în minutul 29, prin Stan dar Tunea a fost la post. Oaspeţii au beneficiat de un penalty în minutul 31, Mihu a şutat slab şi Tunea a parat mingea. Sporting a deschis scorul în minutul 44 prin Marius Manea, după un corner executat de Lupu. Sportul a avut cele două situaţii clare de a egala măcar, dar în loc de 1-1, în minutul 58 echipa din Lieşti şi-a dublat avantajul după golul marcat de Andrei Mihu. Trei minute mai târziu, oaspeţii au marcat şi cel de-al trilea gol, prin Dănăilă, iar în minutul 63 scorul a luat proporţii, a fost 4-0, pentru Sporting după reuşita lui Zărnescu. Ionuţ Huţu a redus din diferenţă în minutul 67. Mingea şutată de el a lovit transversala şi a intrat în poartă. Dar Sporting Lieşti a mai înscris un gol în minutul 72 prin Grigoraş. Sportul Chiscani a reşit şi al doilea gol, unul la fel de spectaculos prin Cristian Pascu. Mijlocaşul gazdelor l-a văzut ieşit din poartă pe Vădeanu şi a trimis mingea de la 40 de metri peste portarul oaspeţilor. Echipa gazdă putea să mai înscrie o dată, dar Cristian Pascu a şutat slab de la punctul cu var şi Sporting Lieşti s-a impus la Chiscani cu 5-2.

Sportul Chiscani: Tunea – M. Pascu (min. 46: G. Ion), Zăgan, V. Baciu, Sima – Iordache (min. 74: Bolozan), Chihaia (min. 62: Huţu), C. Cascu, Crăciun – Ciocan (min. 86: V. Gheorghe), Vartolomei.