Debut cu cu dreptul pentru Sportul Chiscani în Liga a III-a

* echipa lui Georgel Pascu a câştigat cu 1-0 partida cu Aerostar Bacău * Claudiu Boariu a marcat golul de trei puncte al gazdelor

Sportul Chiscani a obţinut o victorie meritată la debutul în Liga a III-a, 1-0, pe teren propriu cu Aerostar Bacău. Prima repriză a fost săracă în situaţii de poartă, dar cu o mare ocazie de gol de partea oaspeţilor, cea din minutul 16 când, din lovitură liberă, Chirilă a trimis mingea în transversala porţii apărate de Ghighimoc. Portarul brăilean a mai avut o intervenţie foarte bună şi cu şase minute înainte de finalul primei părţi, când a ieşit la marginea careului şi l-a blocat pe Vântu. Gazdele au expediat un singur şut periculos, în minutul 14, prin Gigel Costache. Repriza a doua a aparţinut Sportului Chiscani, iar la zece minute de la reluare Bogoş i-a pasat în adâncime lui Claudiu Boariu, acesta l-a driblat în careul advers pe Oanea şi din poziţie centrală a şutat de la marginea careului mic, iar mingea deviată de Bălăciu s-a strecurat în plasa porţii lui Dornescu. Zece minute mai târziu, Bogoş a trimis mingea puţin peste poartă. În minutul 74 putea fi 2-0 pentru echipa antrenată de Georgel Pascu numai că, la şutul lui Costache, Dornescu a deviat mingea în transversală şi apoi în corner. În minutul 78, după o diagonală a lui Bogoş, Liviu Boariu nu a putut trimite mingea în plasă, de la doar trei metri. Ocaziile se puteau răzbuna la ultima fază a meciului, când oaspeţii ar fi putut egala, numai că mingea şutată de Tudorache a fost respinsă de pe linia porţii de Ghighimoc, iar Sportul Ciscani a debutat cu dreptul în Liga a III-a.

“Este o victorie meritată, muncită, în faţa unui adversar valoros din Seria întâi. Am făcut o repriză secundă foarte bună şi puteam să ne desprindem decisiv pe tablea de marcaj, dar am ratat câteva ocazii foarte bune. Emoţiile debutului în acest eşalon au afectat exprimarea echipei în prima repriză, în cea de a doua am arătat că merităm să evoluăm în acest eşalon”, a declarat instructorul Georgel Pascu.

Sportul Chiscani: Ghighimoc - C. Boariu, Smeu, Pârlog, Huţu - L. Boariu (min. 92: Dobrin), Bogoş, Costache, Stângaciu (min. 68: Chiriac) - M. Ion, V. Durbacă (min. 80: Techiu).