Daniel Marţian este câştigătorul ediţiei 2009 a Trofeului "Dunării de Jos" la şah

La start s-au aliniat 17 şahişti, printre ei numărându-se campionul judeţean en titre de seniori, juniorul Daniel Marţian, multiplul campion judeţean Nicolae Lungu, care a fost şi veteranul competiţiei, precum şi alţi câţiva şahişti valoroşi ai aceleiaşi grupări sportive, Orizont 64, precum Gabriel Voicu, Victor Mocanu, Iona Ichim, Iulia Bogdan, Florin Rolea sau Dragoş Fromea.
Turneul s-a desfăşurat pe parcursul a şapte runde sistem elveţian şi a fost câştigat de către Daniel Marţian, care a acumulat 6 puncte, podiumul, în clasamentul general fiind completat în ordine de Nicolae Lungu şi Gabriel Voicu.
Au mai fost premiaţi cei mai buni şahişti pe categorii de vârstă şi anume, Adina Chiriţă, Iulia Bogdan şi Sorina Mocanu la fete respectiv Florin Rolea, Victor Mocanu şi Alexandru Negru la băieţi.
La senioare, locul întâi i-a revenit şahistei Elena Iarca, iar în concursul masculin premiat a fost Aurelian Ioniţă.
Turneul a fost organizat de clubul Orizont 64, iar finanţarea a fost asigurată de către Direcţia pentru Sport a Judeţului.
"Cu organizarea acestui turneu, Orizont 64 îşi încheie activitatea din acest an şi profit de acestă oportunitate pentru a le mulţumi tuturor acelora care au sprijinit activitatea noastră în 2009", a declarat Ionel Balcan, vicepreşedintele clubului Orizont 64".