Dacia Unirea a suferit prima înfrângere în campionat, pe Municipal

* formația brăileană a fost învinsă cu 2-0 de Concordia Chiajna

Fără cinci titulari, Patrick Petre, Stănciulescu, Paliu, Răducan accidentați și Vali Robu suspendat după eliminarea din Cupă, Dacia Unirea nu a avut nicio șansă de a obține un rezultat pozitiv în meciul de pe teren propriu cu Concordia Chiajna, formație care era pe podium înaintea acestui joc.

Ehipa antrenată de Florentin Petre putea deschide scorul în minutul 12 dar mingea șutată de Raphael Stănescu a lovit bara. Concordia putea trece, la rândul ei, în avantaj, în minutul 13. Dușmanu a centrat în careul gazdelor și Moroianu a fost la un pas de autogol, doar intervenția excelentă a lui Andrei a făcut ca tabela să nu se modifice. Portarul Daciei Unirea s-a mai remarcat la șutul lui Younes (min. 16) și apoi a scos de sub transversală mingea șutată de Popescu.

Taciuc (min. 27) și-a încercat șansa de la distanță dar Silveanu a prins fără probleme mingea. În minutul 29 a fost rândul lui Andrei să se evințieze la un șut al lui Dușmanu. Cu cinci minute înainte de finalul primei reprise, Dușmanu a deschis scorul cu un șut de la marginea careului mare, iar la pauză Concordia Chiajna conducea cu 1-0.

În repriza a doua, formația vizitatoare a jucat la trecerea timpului, pentru a-și păstra avantajul de pe tabelă. După ce a fost nevoită să joace fără cinci titulari, Dacia Unirea l-a pierdut în minutul 70 și pe Apostolache. Acesta a fost faultat dur de un adversar și a părăsit terenul pe targă. În minutul 72, după un duel cu un adversar, Șandru a căzut în careul oaspeților dar nu a primit lovitura de la 11 metri. Concordia Chiajna a irosit șansa de a-și dubla avantajul în minutul 76. Atunci Anghelina a șutat puternic la poartă, Andrei a scăpat mingea în fața lui Hamza, însă acesta a ratat din 6 metri.

Echipa vizitatoare a mai înscris o dată, în minutul 88, când Llullaku a transformat un penalty și s-a impus cu 2-0.

Dacia Unirea: Andrei – Pătlăgică, Moroianu, Ciobanu (min. 65: Lungu), Șandru – Cocîrlă (min. 65: Apostolache , min. 70: Duțu), Apostol, N. Ioniță (min. 59: Voinescu), Taciuc (min. 59: Petrache), – Priboi, Stănescu.