Dacia Unirea a schimbat locul, nu și norocul

* sâmbătă, la Însurăței, formația brăileană a pierdut cu 2-0 meciul cu Politehnica Iași și rămâne “lanterna roșie” a Ligii a II-a

Cu toate că a schimbat locația, a jucat la Însurăței, acolo unde a promovat în Liga a II-a, Dacia Unirea nu a schimbat și norocul și a pierdut cu 2-0 meciul cu Politehnica Iași. De departe formația brăileană are cel mai slab lot din eșalonul al doilea al fotbalului românesc și ca atare, deține “lanterna roșie” a acestei competiții. Pentru acest meci Florentin Petre a avut pe banca de rezerve doar șase jucători, pentru că Ioniță, Lungu și Taciuc au fost excluși din lot,  Paliu a fost suspendat iar Apostolache este în continuare accidentat.

În primele minute ale partidei jocul a fost oarecum echilibrat. Stănescu (min. 4) și-a încercat norocul cu un șut de la 22 de metri, dar a șutat slab și Brânză a reținut mingea. Cinci minute mai târziu Stănescu a șutat din nou de la distanță, dar mingea a trecut pe lângă poartă.

Politehnica putea deschide scorul în minutul 18 prin Camara, care a rămas singur cu Duță, însă portarul echipei gazdă a deviat mingea în corner. Cristea a executat cornerul, Chatziterzoglu a trimis mingea în plasă, dar golul nu a fost validat, jucătorul formației ieșene fiind semnalizat în ofsaid.

Politehnica a deschis scorul în minutul 38, prin Asăvoaei, după o fază controversată în care brăilenii au cerut din nou ofsaid.

Dacia Unirea a avut câteva ocazii de a egala în repriza a doua. Patrick Petre a șutat, din lovitură liberă de la 25 de metri, dar portarul oaspeților a scos mingea din vinclu. În minutul 50, a fost rândul lui Duțu să scoată mingea de sub transversală. P. Petre a fost din nou la un pas de gol în minutul 66. Politehnica și-a dublat avantajul în minutul 73.  Aftanache a centrat în fața porții, iar Camara a marcat din 6 metri, 0-2.

Până la finalul partidei nu s-a mai consemnat nimic important, iar Dacia Unirea a pierdut cu 2-0 meciul cu Politehnica Iași și rămâne pe ultimul loc în Liga a II-a.

Dacia Unirea: Duță – Pătlăgică, Moroianu (min. 84: Șandru), Ciobanu, Stănciulescu – Cocîrlă, R. Stănescu (min. 88: Voinescu), G. Apostol (min. 77: Priboi), V. Robu (min. 84: Petrache) - P. Petre, Răducan (min. 88: Duțu).