Dacia Unirea a remizat, 2-2, la Metaloglobus, dar a coborât pe ultimul loc

formaţia brăileană a condus cu 2-1 şi a avut şansa să se desprindă la două goluri, dar Bebey a ratat • în prelungiri, Maxin putea marca golul de 3 puncte

Formaţia brăileană a avut o evoluţie bună în compania unei adversare de acelaşi calibru valoric, a condus cu 2-1 şi a irostit o uriaşă ocazie de a se desprinde la două goluri, dar Bebey a irosit-o, iar Metaloglobus a egalat. Dcia Unirea a obţinut un punct dar a coborât pe ultimul loc în clasamentul Ligii a II-a.

Meciul din etapa a 8-a a început cât se poate de rău pentru formaţia de la Dunăre. La prima fază a partidei, mingea a ajus la portarul brăilean, acesta a reţinut-o la marginea careului de 16 metri, a scăpat-o apoi din mână şi a prins-o din nou, dar în afara careului, motiv pentru care arbitrul de centru a dictat lovitură liberă pentru gazde. Ovidiu Herea a marcat şi Metaloglobus avea deja 1-0 în primul minut al partidei.

Putea fi 2-0 pentru gazde în minutul 9 însă bara transversală l-a salvat pe Avram la şutul lui Potecea.

Dacia Unirea a echilibrat jocul şi în minutul 19 a reuşit să restabilească egalitatea, 1-1. După o serie de cinci pase consecutive ale echipei vizitatoare, Sane a greşit în propriul careu, mingea a ajuns la Bebey care a şutat fără speranţe pentru portarul Geantă.

Până la pauză meciul a fost echilibrat, s-a jucat mai mult între cele două careuri astfel că la capătul primei reprize scorul a rămas cel înregistrat în minutul 19, adică 1-1.

Dacia Unirea a început foarte bine repriza a doua, astfel că după numai şapte minute a trecut în avantaj. Bebey a fost faultat în careu de Buzea, arbitrul Marius Chiţu din Târgovişte a arătat punctul cu var, iar Mihai Maxin a marcat şi formaţia brăileană conducea cu 2-1. Jucătorii pregătiţi de Florentin Petre au fost în continuare periculoşi în atac şi se puteau desprinde la două goluri însă Bebey l-a driblat pe Geantă dar şi-a prelungit prea mult mingea şi apărătorii echipei gazdă au reuşit să înlăture pericolul.

La un contraatac din minutul 75, Albert a trimis o pasă în adâncime, iar Herea a fost faultat în careu şi centalul a acordat penalty pentru Metaloglobus.

Valentin Ghenovici a transformat lovitura de pedeapsă, a egalat şi a stabilit şi scorul final al partidei, 2-2.

Maxin putea da lovitura în minutele de prelungire ale reprizei a doua însă nu a reuşit să fructifice marea ocazie de care a beneficiat şi Dacia Unirea a pierdut două puncte mari la Bucureşti.

Dacia Unirea: Avram - Niţă, Hamza, Merville, Manu – Pleşa (min. 60: Adreano), Maxin – Vitan (min. 63: M. Calu), Lu Yeufeng, Ciucureanu – Bebey (min. 84: Mucuţă).

Metaloglobus: Geantă - Pham Huy, Sava, Ghenovici, Sane (min. 20: R. Negotei) - Buzea, Panait, V. Andrei, Herea -  Şt. Niculae, Potecea