Dacia Unirea a remizat, 1-1, cu Voința Limpeziș

• un meci în care echipa brăileană merita victoria • Vali Robu a marcat pentru Dacia Unirea • Duțu putea marca golul victoriei brăilene în prelungirile reprizei a doua

Dacia Unirea spera să obțină prima victorie din acest sezon competițional în partida de pe teren propriu cu o vecină de clasament, Voința Limpeziș, însă una este să vrei, alta să obții. Pentru că într-adevăr formația brăileană are câțiva jucători care, cu toate că sunt tineri, au experiența acestui eșalon, precum Vali Robu, Duțu, Sava sau Bădilaș, însă ceilalți sunt de nivelul junioratului și cu un astfel de lot nu poți emite pretenții într-o competiție națională a seniorilor. Cu toate acestea, în partida de sâmbăta trecută, raportat la numărul ocaziilor, Dacia Unirea merita săștige toate punctele puse în joc.

Voința Limpeziș a fost periculoasă în atac pentru prima dată în minutul 4, când fostul jucător al echipei brăilene, Passi, a șutat de la marginea careului, dar Butunoiu a fost la post. După care a urmat o serie de ocazii pentru echipa gazdă.

Dacia Unirea a beneficiat de o mare șansă de a înscrie în minutul 16, dintr-o lovitură liberă indirectă, de la marginea careului de 6 metri, dar Vali Robu nu a reușit să-l învingă pe portarul oaspeților. Gana (min. 19) a avut o nouă intervenție salvatoare. El a reușit să scoată din vinclul porții mingea trimisă cu capul de Vartolomei, aceasta a ajuns la Vali Robu care, din 8 metri, a șutat imprecis. Șase minute mai târziu, formația brăileană pregătită de Marian Samuilă a deschis scorul. Duțu a centrat în careul advers iar Vali Robu a trimis mingea în plasă, min. 25: 1-0 pentru Dacia Unirea.

Putea fi 2-0 pentru echipa gazdă, însă Duțu (min. 37) a șutat slab și Gana a reținut mingea.

La trei minute de la reluare, Gana a avut din nou o intervenție foarte bună la șutul lui Duțu.

Voința Limpeziș a avut șansa golului egalizator în minutul 51, dar Alexandru nu a găsit spațiul porții, din 6 metri.

Pe fondul unui joc echilibrat, echipa vizitatoare a reușit să egaleze în minutul 66, prin Lemnaru.

Până la final s-a jucat pe contre dar nu s-a mai înscris. Lemnaru putea realiza “dubla” în minutul 84, dar mingea șutată de el a lovit transversala. Gana s-a mai evidențiat în minutul 86, când a reușit să evite golul la șutul lui Vali Robu. Dacia Unirea a mai irosit o mare ocazie de gol în minutul 91, prin Duțu, care a șutat de la marginea careului mic în portarul oaspeților și partida s-a încheiat nedecis, 1-1.

Dacia Unirea: Butunoiu – Leu (min. 83: Stepanenco), Sava, Bădilaș, Simion – Răileanu (min. 76: Ghiță), Boroșu, Buhăescu, V. Robu –  Duțu, Vartolomei.