Dacia Unirea a remizat, 0-0, la CSM Râmnicu Sărat | Obiectiv Vocea Brailei Mergi la conţinutul principal

Dacia Unirea a remizat, 0-0, la CSM Râmnicu Sărat

• gazdele au trimis de două ori mingea în barele porții apărate de Butunoiu • Koko și Ezekiel au ratat din 2-3 metri • “Din punctul meu de vedere am pierdut 2 puncte”, spune Vasile Popa

Dacia Unirea a încheiat turul Ligii a III-a cu un egal, 0-0, în deplasare la formația de pe poziția a 6-a, CSM Râmnicu Sărat. Un rezultat echitabil cu toate că fiecare formație putea obține toate punctele puse în joc.

CSM Râmnicu Sărat a controlat prima repriză, și-a creat câteva mari ocazii de a deschide scorul, în minutul 4 și 31, însă Oniciu a fost salvat de barele porții la mingea reluată cu capul de Alexandru, apoi la șutul lui Ignat din interiorul careului mare.

Dacia Unirea a replicat pe finalul primei reprize prin Oniciu, care a șutat de la aproape 30 de metri dar mingea nu a găsit spațiul porții.

Echipa brăileană a irosit pe final de repriză două mari ocazii de gol prin Koko și Ezekiel, ambii ratând de la 2-3 metri.

În repriza a doua s-a jucat prudent, astfel că ocaziile de poartă au fost puține și nesemnificative. Formația brăileană a fost superioară la capitolul posesie a mingei. Dacia Unirea a irosit o șansă de a deschide scorul în minutul 54 prin Priboi, care a întârziat momentul șutului și a fost blocat in extremis de un adversar.

“Am avut o atitudine foarte bună și, din punctul meu de vedere, am pierdut 2 puncte. Gazdele au avut două bare, noi două ocazii din 2-3 metri irosite de Koko și Leo Ezekiel. Priboi, dacă ar fi șutat când trebuia, marca. Răileanu, Simion și Dragomir au avut prestații foarte bune. Eu sunt convins că lucrurile se vor schimba în bine. Am câștigat un punct dar se pare că am pierdut doi jucători, ambii au ieșit accidentați, Ezekiel și Dragomir”, ne-a declarat Vasile Popa, președintele clubului Dacia Unirea Brăila.

Dacia Unirea: Butunoiu – Sava, Godwin, Igwe, Simion – Priboi, Dragomir, Ezekiel (min. 82: Duțu), Răileanu (min. 91: Luca) – Oniciu (min. 91: Ghiță), Koko (min. 72: Bizeta).

• Telefon: 0239-611053, 0740-080289