Dacia Unirea realizează scorul primei etape a returului

• echipa brăileană s-a impus cu 4-1 în partida cu Metalul Buzău • Valentin Robu, Florin Lungu cu o “dublă” şi Patrick Petre au marcat pentru Dacia Unirea

Start cu dreptul pentru Dacia Unirea în sezonul de primăvară. Vinerea trecută, în faţa a aproximativ 600 de spectatori, echipa pregătită de Florentin Petre s-a impus cu 4-1 în partida cu Metalul Buzău, toate golurile echipei brăilene fiind înscrise în prima repriză.

Primele 45 de minute au fost la discreţia echipei brăilene. Dacia Unirea a marcat în minutul 8, după ce Patrick Petre a centrat în faţa porţii, iar Valentin Robu a îndeplinit o simplă formalitate pentru a deschide scorul. Jocul foarte bun al echipei antrenate de Florentin Petre s-a concretizat şi patru minute mai târziu, când Florin Lungu a trimis un trasor de la peste 30 de metri şi mingea a poposit în vinclul porţii apărate de Toader. Era doar minutul 12, Dacia Unirea conducea deja cu 2-0 şi se prefigura o victorie la scor a echipei gazdă. Dorinţa jucătorilor formaţiei brăilene de a se revanşa pentru înfrângerea la scor din tur, a dus, după alte trei minute, la marcarea celui de-al treilea gol. În minutul 15, după o acţiune a gazdelor, Cubleşan a fost faultat în careul oaspeţilor, iar arbitrul de centru, Mihai Haivas, a arătat punctul cu var. Patrick Petre a marcat, şi Dacia Unirea conducea cu 3-0.

Metalul Buzău a avut prima ocazie abia în minutul 30, când Sava a şutat din careu dar Tudor a scos mingea, cu piciorul. Dacia Unirea  marcat şi golul al patrulea prin Florin Lungu, astfel că la pauză scorul a fost 4-0 în favoarea echipei brăilene.

Metalul Buzău a început mai bine repriza a doua, şi-a creat ocazii însă Iacob şi Ispir, din lovitură liberă, au trimis mingea peste poartă.

În replică, Dacia Unirea putea să-şi majoreze avantajul în minutul 69 însă, după o acţiune personală, Petre a şutat previzibil şi portarul buzoienilor a parat mingea. Prima ocazie cu adevărat periculoasă a Metalului s-a derulat în mintul 70 când Ispir a trimis mingea în transversală. Cu patru minute înainte de final Ispir a marcat pentru echipa vizitatoare şi Dacia Unirea – Metalul Buzău s-a încheiat 4-1.

Dacia Unirea: Tudor – Poştoarcă, Paliu, Cotigă (min. 58: A. Pleşa), Novac – V. Robu (min. 74: Duţu) , Ioniţă, Lungu (min. 74: Manole) , Cubleşan – P. Petre, Batchabi (min. 72: Apostolache).